Bilgi Demirören

Bilgi Demirören

Dört Köşe

Şikayetname

14 Mayıs 2018 - 10:30

Selam verdim, rüşvet değildir diye almadılar. Hüküm gösterdim, faydasızdır diye iltifat etmediler. Eğer ki görünürde itaat eder gibi davrandılar ama bütün sorduklarıma hal diliyle karşılık verdiler.
Dedim: – Ey arkadaşlar, bu ne yanlış iştir, bu ne yüz asıklığıdır?
Dediler: – Bizim adetimiz böyledir.
Dedim: – Benim riayetimi gerekli görmüşler ve bana tekaüt beratı vermişler ki ondan her zaman pay alam ve padişaha gönül rahatlığı ile dua kılam.
Dediler: – Ey zavallı! Sana zulüm etmişler ve gidip gelme sermayesi vermişler ki, daima faydasız mücadele edesin ve uğursuz yüzler görüp sert sözler işitesin.
Dedim: – Beratımın gereği niçin yerine gelmez?
Dediler: – Zevaittir, husulü mümkün olmaz.
Dedim: – Böyle evkaf zevaidsiz olur mu?
Dediler: – Asitanenin masraflarından artarsa bizden kalır mı?
Dedim: – Vakıf malın dilediği gibi kullanmak vebaldir.
Dediler: – Akçamız ile satın almışız, bize helaldir.
Dedim: – Hesaba alsalar bu tuttuğunuz yolun fesadı bulunur.
Dediler: – Bu hesap, kıyamette sorulur.
Dedim: – Dünyada dahi hesap olur, haberin işitmişiz.
Dediler: – Ondan dahi korkumuz yoktur, katipleri razı etmişiz.Gördüm ki sualime cevaptan başka nesne vermezler ve bu berat ile hacetim kılmağın reva görmezler, çaresiz mücadeleyi terk ettim ve mey’us ü mahrum guşe-i uzletime çekildim.
Sözlerimi Fuzuli’nin şu beyiti ile bitireyim:
Dehr bir bâzârdır her kim metâın arz eder
Ehl-i dünya sîm ü zer ehl-i hüner fazl u kemal (Dünya bir Pazar yeridir ki insanlar ellerindeki malları sunarlar. Dünya ehli altını ve gümüşü pazarlar, hünerli insanlar ise erdemlerini, olgunluklarını sergilerler.)FUZULİ 
Şanlıurfalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, YILDA 500.000 koyunu şartları uyan üreticilere 300’er adet dağıtıp doğan yavruların devlet tarafından alınacağını söyledi... Şanlıurfa’nın HALFETİ ilçesinde ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNİNE kayıtlı  200 kişi devletin 300 KOYUN TEŞVİK’ine başvururlar. TİGEM de yapılan ‘’ELEKTRONİK ‘’inceleme sonucunda ŞANLIURFA ilinin HALFETİ ilçesindeki 15 üreticinin projenin ön onayını yine ELEKTRONİK ORTAMDA aldığı ve henüz teşvik verilecek koyunları alamadıkları; istenilen belgeleri 11 mayıs tarihine kadar tamamladıkları takdirde teşvik koyunlarını alabilecekleri açıklandı.Buraya kadar güzel; ön onay alanlardan birisi  26 Nisan’da AKP’den ADAY ADAYI olmak için istifa eden SELİM BAĞLI’nın  çiftçi kayıt sistemine kayıtlı annesi Hanım BAĞLI; diğeri kız kardesi Selime Nil BAĞLI, 3.’sü baldızı, 4.’sü kahyası, 5. şoförü, diğerleri akrabaları ve eşi dostu. Savunma basit ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE kayıtlı vede ELEKTRONİK ORTAMDA seçilmişler.
Fuzuli dua etsin ki onun zamanında elektronik ortam yoktu.