Necdet Bekleri

Necdet Bekleri


Kültürel Yozlaşma

28 Şubat 2019 - 13:37

Merhaba dostlar. Sizlere bu yazımda özellikle gençlerimizin yaşadığı kültür erozyonundan söz etmek istiyorum. 

Gerçek anlamda ki sanatçısını tanımayan bir nesil yetişiyor.  Sokağa çıkıp gençlerimizden bir heykeltraş, ressam, piyanist ismi isteyin; zorlanacaklardır. Ama öte yönden sosyal ve yandaş medyanın da körüklediği mafya karakterlerinden oluşan dizilerdeki kahramanları kendilerine rol model olarak almaktadırlar. Bu konuda geçtiğimiz günlerde kişi bir filmde ki mafya ailesinin soyadını almak için mahkemeye başvurmuş. (Koçovalı) Televizyonda sigara,içki göstermiyor ama silah,cinayet,işkence uyuşturucu  gibi olumsuz sahneleri yayınlamaktan çekinmiyoruz. Filmlerde herkes holding patronu,son model arabalar, etrafında güzel kadınlar cinselliği ön plana çıkarılmış olarak sunulmakta. Ülkemizde filmde bir mafya babası ölünce camide mevlit okutulup lokma dağıtıldığını hatırlarsınız. 

Bunların sonucunda neler mi oluyor?

Devletin adalet,yargı sistemine güven kalmıyor. Bireyler kendi adaletini kendileri sağlama yoluna gidiyor. 

Özendirilen lüks yaşamı sağlamak için haksız kazanç sağlama yoluna gidiyorlar. 
Uyuşturucu, alkollü içki tüketimine yöneliyorlar. Uyuşturucu kullananların ilköğretim de başladığını unutmayalım. 

Gerçek sanattan, edebiyattan, müzikten uzak kitap okumayan bir nesil yetişiyor. Yukarıda olumsuz davranışları sergileyen Türkçe’yi güzel kullanamayan argo,küfürlü konuşan ,cebinde babasının silahı ile okula gelip gövde gösterisi yapan,öğretmen döven örnekleri yaşıyor ve görüyoruz.

Peki bundan nasıl kurtaracağız gençlerimizi. İlk başta aile ve yakın çevremizde başlayacak eğitim; bununla birlikte eğitim sistemimizi gerçekten ele almamız gerekiyor. Sevgiyi saygıyı yeniden öğretmemiz gerekiyor. Her yıl bakan değiştirip peşinden sistemi bozmayalım. 

Eğitim ve sağlık hizmetine devlet gerekli desteği vermeli ki; öğrenciden fotokopi, temizlik parası istemek yerine onları kitaba okumaya alıştıralım. Beden Eğitimi derdinde topu verip hadi maç yapınla eğitim olmamalı. 

Çocuklarımız bizim geleceğimiz,onlara daha iyi yaşanılır dünya bırakmak için herkesim elini taşın altına koymalıdır.