Bilgi Demirören

Bilgi Demirören

Dört Köşe

Kemalpaşa'da Siyaset Yapmak

02 Nisan 2019 - 19:02 - Güncelleme: 02 Nisan 2019 - 19:08

Siyaset, Arapça kökenli olan bir kelimedir. 

Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı ile ilgili anlayış anlamındadır. Sahada kullanımı ise bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşayarak, kişilerin zayıf noktalarından veya kişiler arasındaki uyuşmazlıklardan yararlanarak çıkarına olan işlerini yürütmektir.

   Siyaset; iki veya daha fazla düşüncenin birbirine üstünlük kurmak için savaştan önce başvurdukları bir yol olarak ta düşünülebilinir.  Kemalpaşa’da siyasete gelince; yerel seçimler yaklaşınca bir iki başkan aday adayı ortaya çıkar, sahada siyaset yapmayı seven kişiler sahne alır ve bu kişilere yaklaşırlar.Aday adayları dik duruş sergileyen kişiler olunca siyasetçi arkadaşlarımız paslaşarak yeni aday adaylarını çıkarma derdine düşerler. Bu sayede aday adayı sayısı 12 ye kadar çıkar.Yerli aday, ithal aday, kürt asıllı aday, SAADET’ten gelen aday, bir önceki seçimde MHP’ye çalışmış aday denilerek kazan kaynatılır. 

Taban ve aday adaylarının çoğunluğu ön seçim diye bağırırken İlçe yönetimi bizde sizle beraberiz ancak genel merkez ön seçim istemiyor der. 

Aday adaylarının sayısını artıran bu kişiler ileri sürdükleri aday adaylarını kavun gibi koklayarak yok derler bunlardan aday yaparsak seçimi kazanamayız en iyisi önce İzmir’deki abilerine, sonrada genel seçimlerde İzmir’li olmayıp seçilme garantisi olan sıralardan İzmir milletvekilleri olan İzmir’e getirip sokakta bıraksan yollarını bulamayacak amcalarına başvururlar  ve birden 13. aday AKP’den transfer edilir.

   Partinin duayen abileri yeni adaya kol kanat gererler. Bütün mesele seçimi kazanmak içindir. 

İl başkanlığı bütün belediye başkan aday adayları ile meclis üyeliği aday adaylarını partide toplantıya çağırır; kendisi belirtilen saatten 1 saat sonra ilçe binasına gelinir, geç kaldım özür dilerim der aday adaylarının  gazını alma operasyonu başlar. Daha sonra ortaya çıkar ki il başkanı aday adaylarını ilçede bekletilirken 13. adayın evine taziye ziyaretinde bulunmuştur. 

İlçe başkanlığı, başkan aday adaylarını partiye çağırır ve aday adayları ne olduğunu anlamadan tanışma toplantısına hoş geldiniz deyip yerel bir internet TV kanalı tarafından yapılan canlı yayınla aday adayları tanıtılır. Evlilik programı gibi yaşım, doğum yerim, işim ve de partiliyim denilerek tanışma faslı sona erer. 

İlçe yönetimi bir salon kiralayıp aday adayları ile partilileri tanıştırmaya ve de aday adaylarının programlarını dinlemeye gerek görmemiştir. Aday adayları Ankara’yı yol yaparlar. 

PM toplanır açıklamalar İzmir yok, PM 5 defa toplanır ses yok. 2019 yılı gelir bütün aday adaylarında bir yılgınlık başlamışken hiç umulmadık bir anda aday açıklanır. Egolar tavan yapar.  Adayımız belli ya sıra geldi belediye meclis aday adaylarına; aday ile çalışamayacağını bilen bazı aday adayları dosyalarını alarak çekilirler, bazıları adayın etrafından ayrılmazken; bazıları ilçe başkanına dolayısı ile makamın asıl sahibi olan CHP’sine hakaret ederek kendilerini ön sıralara çıkartmaya çalışırlar.
   
   Bu arada birden fazla aday adayını ortaya çıkarttıktan sonra beğenmeyen siyasetçi Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığına getirilir ve nedense partiyi eleştirdiği makaleleri yazdığı gazeteden parti görevi nedeni ile ayrılır.  Şimdi diyeceksiniz ki partinin tabanı nerede? Onlarda başkan adayı ve meclis aday adaylarının gelip programlarını anlatmalarını bekliyorlar.  Seçim sonucu mu? Bilmem martın sonu nisan 1 deyip bekliyorum... 

***

NOT: Siyaset Arapça’da; seyislik, at bakıcılığı anlamına gelmektedir.

***
Bu yazı 31 mart 2019 seçim sonuçları açıklanmadan önce yazılmış olup; Kemalpaşa belediye başkanlığını CHP’li aday kazandıysa CHP Kemalpaşa ilçe başkanlığı yeni CHP’lilere hayırlı olsun,kazanamadıysa CHP’li yoldaşları partimiz için çalışmaya davet ediyorum.