Bilgi Demirören

Bilgi Demirören

Dört Köşe

Koyun ve Keçilerde Aşılamalar

15 Mart 2018 - 15:10

Brusella:Koyun ve keçilerde yavru atımına sebep olan  bulaşıcı bir hastalıktır.Brusella mikrobunu almış olan gebe hayvanlarda herhangi bir bozukluk görülmez. Sonra bir gün yavrusunu atar. Bu durum çoğunlukla gebeliğin üçüncü ve dördüncü aylarında ortaya çıkar.  Brusella hastalığının aşısı vardır. Damızlık olarak ayrılacak  kuzu ve  oğlaklara 3-8 aylık iken Brusella aşısı yaptırılmalıdır.Brusella hastalığı insanlara da bulaşır, hastalıklı hayvanların çiğ sütlerini içen veya bu mikroplu sütlerden yapılan taze peynir, krema ve tereyağı gibi gıdaların yenilmesi ile insanlara geçer. İnsanlarda dalgalı ateş, terleme, halsizlik, uykusuzluk, iştahsızlık, baş ve eklem ağrıları görülür. Koyunlarda kitle halinde yavru atma görüldüğünde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Şap hastalığı: Ağız, dil, tırnak ve memelerde yaralar oluşur, her 6 ayda bir defa ŞAP AŞISI uygulanmaktadır.Hastalık belirtileri görüldüğü taktird, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Çiçek hastalığı: Vücudun kılsız bölgelerinde ,kuyruk altında ve ağızda sivilce benzeri kızarıklıklarla kendini belli eder,aşısı yılda bir kez uygulanır,hayvanlar koça veya tekeye salınmadan önce koyunlar ve kuzular kuyruk altından keçiler ve oğlaklar kuyruk altından aşılanır. Hastalık belirtileri görüldüğü taktird, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Veba hastalığı: Kendini yüksek ateş,pis kokulu ishal ağızda damaklara kadar uzanan nekrotik yaralar ve kötü kokulu bir solunum havası ile belli eder.Yılda 1 kez aşılanmalıdır. Hastalık belirtileri görüldüğü taktirde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Mavi dil hastalığı: Yüksek ateş,iştah kaybı,topallık,dilin mavileşmesi,ve şişlik ile sokucu sineklerle bulaşan bir hastalıktır.her yıl aşısı yapılmalıdır . Hastalık belirtileri görüldüğü taktirde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat edilmelidir

Enterotoksemi: 6 ayda bir kuru yemlemeden yaş yemlemeye geçerken,yaş yemlemeden kuru yemlemeye geçerken 2 defa uygulanır.

Agalaksi (Yel) hastalığı: Özellikle koyunlarda topallık,mastitis,göz yaşı akıntısı ile kendini belli eden 3-4 aylık gebelerde yavru atmaya neden olan bir hastalık olup 6 ayda bir aşılama gerekmektedir.

Keçi ciğer ağrısı hastalığı: Öksürük, hızlı soluma, burun akıntısı, yüksek ateş ile kendisini gösteren öldürücü bir hastalıktır.her yıl nisan mayıs aylarında kulak derisi altından aşısı yapılmalıdır.

Koyun ve keçiler gebeliklerinin son dönemlerinde(doğuma 1-1.5 ay kala kuzular için SEPTİSEMİ aşısı yapılmalıdır.

Ektima hastalığı: Yeni Doğan kuzu ve oğlakların ağız ve burun bölgesinde yara ve su toplaması ve erişkin koyun ve keçilerde memelerde su toplayan küçük yaralar meydana gelir.Ağızdaki yaralar yüzünden yavrular süt ememez,yem yiyemezler ölüme kadar gider. arka bacak derisi 2-3 yerden cizilerek aşı damlatılır.

Yılda 2 defa süte geçmeyen iç ve dış parazit ilacı uygulanmalıdır.