Bilgi Demirören

Bilgi Demirören

Dört Köşe

Eldeki Bulgurdan Olmak...

29 Aralık 2018 - 11:44

   Sayın bakanımız Ekrem PAKDEMİRLİ  küçükbaş hayvan varlığının 30 milyondan 45 milyona,büyükbaş hayvan varlığının  9 milyondan 16 milyona yükseldiğini ,üretimimizde %60 artış olduğunu belirtmiştir.

     2002 yılında kişi başına düşen et miktarı 6 kg iken 2018 yılında 15 kg et tüketilmeye başlanmıştır..

     Piyasaları dengelemek ve sosyal sorumluluk açısından 81 ilde teşkilatı olan 3 market zinciri vasıtası ile kuşbaşı eti 31 TL, kıymayı 29 TL ye sattıklarını belirtmiş, sosyal sorumluluk anlamında ucuz etlerin aylık 5-6 bin ton olarak piyasaya verdiklerini, ülkemizin aylık et ihtiyacının 100 bin tonun üzerinde olduğunu beyan etmiştir.

    Ülkemizde et fiyatları yüksek denilerek Et ve Süt kurumuna yetki verilmiş hesapsız yapılan ithalat sonunda kurumun depolarında 20 bin ton karkas et birikmiş; üreticide besi süresini tamamlamış 300 bin sığıra kesim için gün veremez duruma gelinmiştir.

    Çok değil 1-1.5 ay önce 28 TL/kg olan karkas et fiyatı et ve süt kurumunun politikaları ile 25 TL ye düşürülürken  sermayedar topluluklarının ürettiği yem fiyatlarının artışına müdahale edilmemiştir.

    Süt sanayinin devleri birer ikişer konkordato ilan ederek sahadan çekilirken süt parasını alamadıkları gibi sütünü satacak yer bulamayan üretici pırasa doğrar gibi  16-20 TL/kg karkas et fiyatına ineklerini kestirmekte. Kesilen bu ineklere SIĞIR damgası vurularak dana düve eti ile ayni fiyata satılmaktadır.

    Aracı kazandı, yemci kazandı, kasap, market, AVM kazandı; üretici ülke hayvancılığını geliştirmek için Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu...