Bilgi Demirören

Bilgi Demirören

Dört Köşe

300 Spartalı

16 Şubat 2018 - 09:23

Gıda,Tarım ve Hayvancılık bakanımız sayın Eşref Fakıbaba’nın sloganı; Köyden şehire gitme, hem maaşını al, hem de kendi işinin patronu ol.

Çok güzel bir slogan, yıllarca hükümetler köylüyü şehre indirmek için elinden geleni yaptı, süt fiyatları baskı altında tutularak, süt tozu ithal ederek dişi hayvanların kesilmesine neden olundu. 

Şimdi tam tersi söylemlerle ana olmadığı için çocuk yok denilip köye dönecek her aileye 300 adet DAMIZLIK KOYUN verilecekmiş!

Yetmez deyip YEM, İLAÇ, VETERİNER HEKİM eksikliği varsa onu da karşılayacakmış.

Yetmez deyip Devlet  tarafından asgari ücret bağlanacak ,sigortası da yapılacakmış. Yetmez deyip YEM, İLAÇ, VETERİNER HEKİM eksikliği varsa onu da karşılayacakmış. Karşılığında ne isteniyor;köydeki arazinin tapusunu ipotek alacakmış. Bu olay pek çok yazılı ve görsel medyada MÜJDE olarak verildi.

Şimdi bir hesap yapalım;şu anda ülkemizde gebe koyun fiyatları 1.000 TL den başlayıp 2.500 TL ye kadar çıkıyor,biz en ucuz koyunu köye dönen arkadaşlara verelim 300 X 1.000 TL= 300.000 TL yapar koyun paralarını TC ZİRAAT BANKASI kredilendirecekmiş; tutarın en az 1.5 katı kadar teminat isteyecektir buda 450.000 TL yapar.

Gerekli olan tek şey buymuş, hadi bakalım şehirde oturan köylü arkadaşlar, sigorta var, asgari ücrette hazır, veterinerlik hizmetleri ücretsiz olacak, yem ihtiyacını da devlet karşılayacak, dönün bakalım köyünüze.

Geri ödemede problem yok; yavrular doğduktan sonra olacak 300 koyun alarak köye dönen kişiler yavrular 5 aylık olunca ya devlete verecek veya kendileri satarak DEVLET tarafından fiyat garantisi verildiği için 300 koyunun parasını ödeyebilecek.

Benim en çok dikkatimi çeken konu; 300 koyun verilecek 1 sene sonra doğuracak deniliyor acaba koyun mu verecekler; yoksa kuzu verip bunları büyütün gebe bırakıp yavruları alıp borcunuzu ödeyin mi demek istiyorlar.


NOT: Koyunların gebelik süreleri 5 aydır...