Muhsin Köse

Muhsin Köse


Siyasetin Namusu

01 Şubat 2019 - 10:18

Bir önceki yazımızda “NAMUS SENİN NERENDE” temasına vurgu yapmıştık. 

Namusu hep insanoğlunda ve insanoğlunun cinsel organında aradık neden çünkü yakın zamanda ekseriyetle beyinler cinsel organ eksenli olduğu için. İnsanoğlunda namus arandığı kadar kurum ve ideolojilerde de namus aranır, mesela adaletin rafa kaldırıldığı dönemlerde adaletin namusu aranır. Ya da eğitimin ideolojik yapılara peşkeş çekildiği dönemlerde eğitimin namusu aranır veya beytülmal yandaşlara peşkeş çekildiği zaman o kurumun namusu sorgulanır. 

Türkiye’de kurumlar kadar partilerde de namus aranır, eğer ki elli yıllık ideolojik bir parti makam ve mevki için yarım asırlık taahhüt ve teminatlarını unutuyorsa o partinin ideolojik namusu sorgulanır. İki bacak arasında namus arayıp racon kesen sözde idealistlere birde bakıyorsun ki ideolojilerinin namusunu birilerinin altına çekmiş oluyorlar. Türkiyenin en radikal ırkçı partisinin belediye başkanı tekrar aday gösterilmeyince birde bakıyorsun ki yıllarca savunduğu tezin karşısında olan Türkiye nin ikinci karşıt ırkçı partisinden aday olmuş. İnsanımız budefa sorguluyor bu kişiyi yıllarca belediye başkanı yapan ideolojik grup mu siyasi namussuz yoksa yıllarca karşılarında olmasına rağmen kendi saflarına katılınca kırk yıllık düşmanını kendilerinden aday gösteren parti mi siyasi namussuz? 

Demokratik yapı gereği siyasi ittifaklar olabilir lakin bu ittifakta bulunan siyasi hareketler vatana ve insanlığa düşmanlık yapmış farklı siyasi partilerden olamaz.İttifaklar ya geçmişte olan ortak bir hareketten yada siyasi düşüncelerin benzeşmesinden olur, eğer ki ittifak yaptığın bir parti için sadece birkaç yıl önce onlara mahsus idamı getirme taahhütünde bulunuyorsan ve şimdi ittifak yapıyorsan SENİN SİYASİ HAREKETİNİN NAMUSU SORGULANIR.
   
Bazen namus kavramı okadar etkili olur ki düzenbazlığı, çakallığı, hırsızlığı, dönekliği ve ihaneti namus kavramı ile dile getirirsin. Son yıllarda siyasi ve vicdani namussuzluğu kapatmak için birileri fazlaca bacak arasına odaklandı, yeri geldi öğrenci yurdundaki onlarca çocuğa yapılan vicdansızlık savunuldu yeri geldi altı yaşındaki kız çocuğuna nikah kıyılır şerefsizliği savunuldu. Siyaseten namussuz olanlar bacak arasından medet umar oldu. Siyaseten namussuz olanlar zamanla öyle yüzsüzleşir ki karşılarında olan farklı siyasi parti mensuplarını vatan haini bölücü hain gibi damgalarla yıpratmaya çalışırlar, bu duruma ıspat olarakta kendilerinin yıllarca beraber oldukları yapı ile ters düştükten sonra karşılarındaki siyasi oluşumların o kesimin mağdur ve mazlum bir kısmını savunma eylemleridir.
 Eğer Doğu’da bir misyon ve kitle sahibi isen ve bu güç ile birilerine muhalefet yapıyor isen PKK’lısın, Batı’da böyle bir güce sahipsen ve birilerine muhalefet yapıyorsan FETÖCÜ’sün, Türkiye’de siyaset yapmak bukadar namussuzca olabiliyor bazen.
   
Namusu bacak arasında arayıpta siyasetin haricinde ideolojisinde namus aramayan ve ideolojilerinde namusuzluğu farkedemeyecek kadar ideolojik namussuz kitlelerde var, tabii ki bu kitlerin başında tarikat ve cemaatler gelir. İstisnalar kaideyi bozmaz ancak bu hüküm hakkı konuşmamızada engel olamaz. Yıllarca particilik ve siyasetin şerrinden Allah’a sığınırken makam mevki ve ekonomik güç elde etmek için parti kuracak seviyeye geliyorsan senin ideolojin ahiret için değil dünya makam ve mevkiisi için, ancak sen rızai ilahi için yanında bulunan mensuplarını makam ve mevki için basamak olarak kullanıyorsan senin ideolojin hak bir ideoloji değil namussuz bir ideolojidir, eğer ki sen karşındaki cemiyetleri seninle aynı siyasi görüşe sahip değil diye kafir veya münafık olarak görüyorsan senin yapın hak bir yapı değil namussuz bir yapıdır.
 Hani Osmanlı’nın son dönemlerinden cumhuriyet dönemi büyük alim dört mezhep müftüsü Ali Haydar Efendi birgün sabah namazına Fatih camii ne gidiyor ve bakıyor cemaatin tamamı secde de ve o büyük Allah dostu camii cemaatine şöyle sesleniyor; “ey alnı secdedeki kafirler”!Allah cümlemizi bu duruma düşmekten muhafaza eylesin. İşte bir kısım alnı secdeli kesimde işin özünde alnı secdeli namussuzlardır.

EY NAMUS ÇIK ARTIK İNSANOĞLUNUN BACAK ARASINDANDA İNSANOĞLUNUN VİCDANINA HAKİM OL!!!

Selam ve dua ile Allah’a emanet olun