Muhsin Köse

Muhsin Köse


Dindarlar ile Dinidarlar

02 Eylül 2018 - 14:27

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; “Fitne uykudadır uyandırana lanet olsun.” Bu hadisi Şerif’i gözönünde bulundurduğumuzda islamın nekadar güzel bir din olduğunu ve bireysel değerlere nekadar önem verdiğini ve islamın sosyal uzlaşı dini olduğunu çok net görmekteyiz.

DİNDAR BİR KİŞİ BU HADİSİ ŞERİFİ HAYATINA PRENSİP EDİNİRKEN, dinidar kişi ise kimin hatasını bulur ifşa ederde toplumu galeyanaya getiririm diye hesaplar ve bu fitnesini islam adına yaptığını iddia eder. (Lanet olsun öylelerine) Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; ”Kimki bir hayra vesile olursa o kişi vesile olduğu hayrı işlemiş gibidir.” Bu hadisi Şerif’e baktığımızda islamın nasıl bir vakıf dini insanlığa hizmet dini olduğunu görüyoruz.

DİNDAR BİR İNSAN HAYRA VESİLE OLURKEN TOPLUMUN SOSYAL YAPISINI BİLEREK BİLİNÇLİ OLARAK HAYRA VESİLE OLUR, dinidar kişi ise hayra(!) vesile olurken karşı tarafı nasıl rencide edeceğini ve kendisinin ticari olarak nasıl reklamını yapabileceğini hesaplar.(Kemalpaşa da bir camii de yaptıran olarak 8 farklı kişinin ismi yazmaktadır, vesile olan mı şuursuz acaba yoksa isimlerini her köşeye yazdıran kişiler mi bilinçsiz acaba) Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; ”Teknolojiyi takib ediniz ve üretiniz.” Bu hadisi şerif islamın çağa ve teknolojiye verdiği önemi gösterirken bu devirde müslümanların nekadar geride kaldığını göstermekle beraber Peygamber Efendimizin sözlerininde yerine getirilmediğini de göstermektedir.

DİNDAR BİR KİŞİ TEKNOLOJİYİ EN GÜZEL ŞEKİLDE KULLANIP KURAN VE SÜNNETİN ÖZÜNÜ DÜNYAYA AKTARIRKEN dinidar kişi ise teknoloji üzerinden islama saldırıp insanları kutuplaştırıp klavye müridliği yapmaktadırlar.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;”İlim Çin’de olsa alınız.” İlme önem veren dinimiz ilim ve irfanda sınır tanımazken DİNDAR KİŞİ İLİM TEKNOLOJİ VE YENİ BULUŞLAR İÇİN DÜNYAYI DİDİK EDERKEN dinidar kişiler ise Çinden borç para almayı dindarlık zannetmiş olsalar gerek.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;”İnsanların namaz ve oruçları sizi aldatmasın onların para ile olan ilişkisine bakın.” Bu hadisi şerif bize maddenin paranın dini yapıyıda bozabileceğini söylemişken ahlakın (kişiliğin) ibadetinde üstünde olduğunu göstermektedir.

DİNDAR KİŞİ PARAYI ARAÇ OLARAK GÖRÜR, dinidar kişi ise parayı amaç olarak görür ve maddiyat yüzünden dini ve manevi değerleri zamanla ayaklar altına alır. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;”Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir.” Paylaşmanın ahlaki zorunluluk olduğunu bize bildiren bu hadisi şerif insanlık olarak nerede olduğumuzu göstermektedir.

DİNDAR KİŞİ İHTİYAÇ SAHİBİ KOMŞUSU İLE KENDİSİ İLE AYNI ŞARTLARDA PAYLAŞIRKEN,dinidar kişi ise kestiği kurbanın sadece kemiğini komşusu ile paylaşır.

Velhasıl Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:”İYİ BİR İNSAN OLMAYAN İYİ BİR MÜSLÜMAN OLAMAZ.” Allahım kamil anlamda iman edenlerden eylesin,adam gibi adam,adam gibi dindar olmayı nasib eylesin.amin

Selam ve dua ile...