Mefhar Kasap

Mefhar Kasap


Doğanın Yasası

01 Şubat 2019 - 10:19

Bilindiği üzere ülke genelinde yoğun bir kış yaşıyoruz (fırtına hortum sel vs)Bilim ve teknoloji de bunca gelişime rağmen yaşananları hala takdiri ilahi olarak değerlendiren doğal afet açıklamalari yapan siyasetçiler var. Doğanın bir yasası vardır insanlar doğayı oluşumundan milyonlarca yıl sonra keşfetti idrak erdi ve yorumlamaya başladı.

Yağmur: 1 maddenin üç hali madde ile ısı arasındaki ilişki yasası 

Madde ısınır molekülere ayrılır hafifler (gaz halini alır) ve yükselir tersi koşullara maruz kalınca da sıkışır ağırlaşır sıvı veya katılasir ve yere düşer. Yere düşmesi diğer bir doğa yasasının gereğidir yerçekimi yasası.

Yeryüzüne düşerken mağruz kaldığı koşullara göre kar ve dolu şekilleri alabilir yeryüzüne düşen yağmur herşeyden önce akışkandır diğer sıvılar gibi düştüğü yerin konumuna gore hareket eder. Toprağa düşerse toprağın geçirgenliği sayesinde içine girer 

Ama yerleşim alanlarına (kentlere) yağan yağmurlar yer eğilimliyse eğim yönüne hareket eder eğer edemez önü geçirgen olmayan maddeler le kapanirsa birikir engeli aşmak için yol arar eritir taşar ve yıkar. İşte felaket afet burada devreye girer 

Bunun sebebi doğa değil onun yasalarına kulak asmayan ve buna karşı tedbirler gelistirmeyen önlemler almayan insanlardır.

Yani afeti felaketi yaratan doğa değil insandır. Ama insanlar toplumlar iktidarlar tarafından yönetilir. Her türlü yasayı onlar yapar/yapmaz her türlü uygulama da yasayı hayata geçirmekten/geçirmemekten tüm kurumlarıyla birlikte bu mekanizma yani DEVLET sorumludur.

Yaşadığımız şehirler plansız vahşi iskan ve şehircilik politikaları nedeniyle betonlastırılmış ve asfaltlanmıştır. Doğanın binlerce yıl da oluşturduğu vadiler dere yatakları ya yol yapmak için dolduruldu ya bina yapılarak suyun akışı engellendi ve bunları yaparken kendi koyduğu yasaları bile çiğnemekten kaçınmamıştır.
 
Bilim dışı insan yaşamına önem vermeyen bir yönetim anlayışı devam ettiği sürece yaşamın diğer alanlarına da yansıyarak (eğitim kültür sanat sosyal yaşam siyaset) devam edecek bu afet ve faleket... Son olarak Mücadele edenin kazanma ihtimali her zaman vardır etmeyen zaten kaybetmiştir