Zerdaçal kalp krizine karşı koruma sağlıyor

Yemeklerimizin olmazsa olmazı baharatların sağlığımıza da faydaları oldukça fazla. Bu baharatlardan olan sevilen ve faydaları kanıtlanan, antioksidanlar tarafından da zengin olan zerdeçaldan üretilen ekstrenin kalp krizii riskini azalttığı ortaya çıktı...

Zerdaçal kalp krizine karşı koruma sağlıyor
11 Nisan 2019 - 14:49

Baharatların sağlığımızı faydaları tıp dünyasında araştırmalarla kanıtlanmaya devam ediyor...

Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile bilinen zerdeçal baharatından elde edilen ekstreler, yapılan bir araştırmaya göre özellikle bypass ameliyatı olmuş kişilerde kalp krizlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca uzmanlar, zerdeçalın sadece kalp krizinden korumadığını, kanser, damar sertliği, bellek bozukluğu gibi sorunların da ortaya çıkmasını önlediğini belirtiyor.

Amerikan Kardiyoloji Dergisi'nde yayınlanan bulgular, zerdeçaldaki sarı pigmenti veren curcumin maddesinin bu riskleri hafifletebileceğini gösteriyor.

2012 yılında Beslenme Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma, zerdeçal veya zerdeçal takviyelerinin tüketilmesinin, kişinin kalp ve damar sağlığını aerobik egzersiz kadar iyileştirebileceğini buldu.

Zerdeçal özlerinin uzun zamandır geleneksel Çin ve Hint tıbbında kullanıldığını belirten araştırmacılar, bu bilginin daha büyük çalışmalarla doğrulanması gerektiğini söyledi.