Zazalar Parti Kurarak Siyaset Arenasında Yer Alacak

Zazalar ilk defa siyasi parti kurmak için dilekçe verdi.

Zazalar Parti Kurarak Siyaset Arenasında Yer Alacak
15 Ağustos 2019 - 18:30

Zaza Halk Partisi ismi ile siyasi parti kurma dilekçesinin verilmesine rağmen kabul edilmediğini aktaran genel başkan adayı Dilaver Eren, bunun üzerine Yenilikçi Değişim Partisi olarak bir süredir faaliyet gösterdiklerini söyledi. Zazalara yönelik olarak parti Kurma çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Eren, Dünya Barış Günü olan 1 Eylül 2019 tarihinde ilk kongrelerini yapacaklarını belirtti.

Yapacakları kongreye Zaza halkını ile birlikte diğer tüm kültürler ve inanç gruplarını haksızlıklara karşı çözüm olarak örgütlenen partisine destek vermeye beklediklerini ifade eden Eren, 1 Eylül 2019 tarihindeki kongrede parti isminin ve parti programının belli olacağını dile getirdi.

Türkiye'de hiçbir siyasal oluşumun şu ana kadar Zaza halkının taleplerini dikkate almadığını vurgulayan Eren, UNESCO listesine giren bir topluluğun yok sayılmasının kabul edilemeyeceğine dikkat çekti. Zaza halkı yanında dışlanan ve baskıya uğrayan tüm halkların barış içerisinde, şiddetsiz ve kardeşçe yaşaması için mücadele ettiklerini belirten Eren, yeni bir toplumsal sözleşme önerdiklerini söyledi. Bölge halklarının kültürleri, inançları ve dillerinin kaybolmaması için anayasal güvence istediklerini dile getiren Eren, sorunların çözümü için yeni bir ses ve yeni bir çığır olma çağrısında bulundu.