Yeni yargı paketinin detayları belli oldu! Radikal düzenlemeler geliyor

AK Parti’nin Meclis’e getirmeye hazırlandığı yeni yargı paketinin detayları ortaya çıktı. MHP’nin görüşüne sunulan pakette terörle mücadele kanunu ve yargılama usulleri, tutukluluk süreleri gibi başlıklarda radikal düzenlemeler yer alıyor. Savcılara ise ABD modeli geliyor.

Yeni yargı paketinin detayları belli oldu! Radikal düzenlemeler geliyor
22 Eylül 2019 - 00:58

AK Parti tarafından hazırlanan ve kamuoyunda merakla beklenen yargı paketinin detayları belli oldu. T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, AB'nin uzun süredir değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7. maddesine, "Haber ve eleştirinin suç oluşturmadığı" düzenlemesi ekleniyor. Neyin haber, neyin eleştiri olduğuna ise mahkemeler karar verecek.

SAVCIYA ABD MODELİ YETKİ

Paketle, soruşturma aşamasındaki tutukluluk sürelerine sınırlama getiriliyor. Yargıda iki yeni usul de hayata geçiriliyor. Seri Muhakeme Usulü'ne göre, savcı, belli suçlarda sanığa indirim teklif edebilecek. ABD modelinde olduğu gibi sanık kabul ederse, dosya savcının belirlediği cezaya göre hemen karara bağlanacak. Basit Yargılama Usulü'yle de asliye ceza mahkemelerine benzer bir yetki tanınacak.