Trump'tan Türkiye açıklaması: Suriye ve Ortadoğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin ABD ile yaptığı mutabakat ile teröristlere tanınan 120 saatin dolmasının ardından açıklama yaptı. Trump, “Türkiye, Suriye ve Ortadoğu’ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek“ ifadelerini kullandı.

Trump'tan Türkiye açıklaması: Suriye ve Ortadoğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor
23 Ekim 2019 - 02:18

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin yapılan anlaşma sonrasında verilen 120 saatlik sürenin dolmasının ardından Trump, Twitter hesabından açıklama yaptı. Trump, "Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi kentinde gerçekleştirdiği 6 saatlik görüşmenin ardından bir ortak basın toplantısı düzenlendi. Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı toplantının sonunda Rusya ve Türkiye 10 maddelik bir mutabakat muhtırası açıkladı. Buna göre Türkiye'nin operasyon bölgesi dışında Rus jandarması ve Suriye sınır muhafızları konuşlanacak. Barış Pınarı Harekâtı'nın batısı ve doğusunda ise Türk-Rus ortak devriyeleri gerçekleştirilecek. Devriyeler 150 saat sonra başlayacak. Ayrıca Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin yapılan anlaşma sonrasında verilen 120 saatlik sürenin de dolmasıyla YPG'li teröristlerin bölgeden çekildiği teyit edildi.

Bu gelişmeler sonrası açıklama yapan ABD Başkan Donald Trump, ""Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek." ifadelerini kullandı.