The Economist: İnce'ye "delifişek",  Akşener'e "emektar milliyetçi" Demirtaş'a "hiç de fena değil"

İngiliz The Economist dergisi CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için ‘delifişek’ yakıştırması yaparken, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’i ’emektar milliyetçi’ diye niteledi.

The Economist: İnce'ye "delifişek",  Akşener'e "emektar milliyetçi" Demirtaş'a "hiç de fena değil"
01 Haziran 2018 - 10:46

The Economist, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerine muhalefet cephesinden bakan bir yazı yayınladı.‘Türkiye’de muhalefet Erdoğan karşısında galibiyet kokusu alıyor’ başlıklı yazı, “Türkiye’nin otoriter cumhurbaşkanı bir sorunla karşı karşıya olabilir” alt başlığıyla sunuldu.

‘İnce muhafazakarlarla iletişim kurabiliyor’
BBC Türkçe’nin aktardığı yazıda İnce için şöyle dendi: “Cumhurbaşkanının karşısındaki adaylar yaklaşan seçimlerde halen favori değil. Ama bir ivme kazandıkları ve doğru adayları buldukları gözlemleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Muharrem İnce popüler bir delifişek ve muhafazakar seçmenle iletişim kurabilen ender laik politikacılardan biri. Muhafazakar bir ailede dünyaya gelen İnce, namaz kılıyor ve kamusal alanda kadınların başörtüsü giymesini destekliyor ama bunun yanında arada bir içki de içiyor.”

Akşener ise şöyle anlatıldı: “Emektar milliyetçi ve bir dönem içişleri bakanlığı da yapmış Meral Akşener, kendisini ve kurduğu İYİ Parti’yi belirsizlik içinden ulusal seviyeye taşıdı. Bir yıldan az bir süre önce kurulmuş bir parti için saygı uyandırıcı şekilde yüzde 10 barajının hayli üzerinde bir seçmen kitlesi elde etti. Son anketler Akşener’i cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, yüzde 20’nin üzerinde gösteriyor.”

Demirtaş’ın performası ‘fena değil’
HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın da oy oranında çift haneli sayıları gördüğü belirtilirken, “Bu, dış dünyayla sosyal medya ve avukatları aracılığıyla haberleşen bir politikacı için hiç de fena değil” dendi.

‘Piyasalar tercih değiştirmiş olabilir’
CHP ile Saadet Partisi’nin ittifak yapması için “Muhtemelen iki partinin kurucuları, modern Türkiye’nin atası Kemal Atatürk ve eski başbakan Necmettin Erbakan, mezarlarında ters dönerdi. Ama zor zamanlar zor ortaklıklar getirir” diyen derginin piyasa yorumu da şöyle: “Her ne kadar baskıcı olsa ve çılgın ekonomik teorileri bulunsa da piyasalar her zaman Erdoğan ve partisini, dağınık bir muhalefete tercih etmişti. Geçen ay içinde bu da değişmiş olabilir.”