Terör örgütü TKP/ML'nin "Kemal" kod adlı sözde Türkiye sorumlusu Nihat Konak yakalandı

Terör örgütü TKPML’nin sözde Türkiye sorumlusu “Kemal“ kod adlı Nihat Konak, İstanbul’da yakalandı. Şahsın yakalandığı evde çok sayıda örgütsel ve dijital materyaller ele geçirildi.

Terör örgütü TKP/ML'nin "Kemal" kod adlı sözde Türkiye sorumlusu Nihat Konak yakalandı
13 Ocak 2021 - 23:45

İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Tunceli Sulh Ceza Hakimliğince "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aranan ve 2016'da terör örgütü TKP/ML'nin sözde Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen 'Kemal' kod adlı Nihat Konak'ın, Esenyurt'ta kaldığı adresi belirledi. Bu sabah adrese düzenlenen operasyonda Konak, yakalanarak gözaltına alınırken evde çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

1982 YILINDA TÜNEL KAZARAK FİRAR ETMİŞTİ

Emniyetteki işlemleri süren Konak'ın, 1979 yılında Diyarbakır Tıp Fakültesinde görev yapan Dr. Vahdettin Ayık'ın öldürülmesi olayının failleri arasında olduğu ve tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevi'nden 1982 yılında örgüt mensubu arkadaşlarıyla tünel kazarak firar etmiş ve sonrasında tekrar yakalanmıştı. Şüphelinin, 1998 yılında örgütün silahlı kanadı TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) içerisinde faaliyetler yürütmüş, 1999 yılında Çankırı valisi Ayhan Çevik'e yapılan bombalı suikast eyleminde yer alan şahıslar arasında bulunmuş, 1999 yılı içerisinde Tunceli ili kırsalında TİKKO adına yol kesme ve kamyon sürücülerini gasbetme alıkoyma eylemlerinde yer almış, 18 yıl cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra, 2016 yılında tahliye olmuştu.