Telefonunuza yüklenen program hayatınızı kabusa çevirebilir

Mutlu bir ilişkinin bitmesiyle taraflardan birinin hayatı cep telefonuna yüklenen basit bir uygulamayla kabusa dönebilir.

Telefonunuza yüklenen program hayatınızı kabusa çevirebilir
13 Temmuz 2019 - 14:10

Gazete Demokrat/ Mutlu süren bir ilişki bitebilir. Ancak ilişkinin bittiğini kabullenemeyen bir taraf varsa eski partnerinin hayatını kabusa çevirebilir. Gelişen teknolojinin birçok güzel yönü olsa da bazı dezavantajları olduğu da gizli bir gerçek değil. 

Biten bir ilişki telefona yüklenen basit bir casus yazılımıyla takıntılı eski partnerinizin hayatınızı zindana çevirmesine yol açabilir. Etik olmayan bu tarz uygulamalar özellikle kadınların hayatını kabusa çevirmekte. Birçok kadın bu tarz uygulamaların telefonlarına yüklendiğinin farkında bile değil. Öte yandan bu tarz uygulamaların büyük uygulama platformlarına kadar düştüğünü ve edinmenin oldukça kolay olduğunu söylemekte fayda var.

Her şeyi görebilir, mesajlara erişebilir
Bu konuda mağdur olan kadınlar eski partnerlerinin yaptıkları her şeyi takip edebildiğini söylüyor. Mağdurlar nerede olduklarını, kiminle mesajlaştıklarını, sosyal medyada ne yaptıklarını, kime eposta gönderdiklerini eski partnerlerinin bildiğini söylüyorlar.

Stalkware programları
Bu tarz yazılımlara stalkerware deniyor. Akıllı telefonunuza yüklendiğinde telefonunuzdaki yapılan tüm işlemlerin hatta konumunuzun başka bir telefona aktarılmasını sağlıyor. Bu tarz bir program genellikle mutlu bir ilişki esnasında yükleniyor, ilişki bittiğinde ise kabus başlıyor. Çünkü sapığınızın hayatınızın her alanına müdahil olabildiği gerçeği kalıyor. 

Yapılan araştırmalar çerçevesinde bu tarz uygulamaların sayısının hiç az olmadığı biliniyor. Öte yandan bu tarz uygulamaların çoğunluğunun çocuk güvenliği veya hırsızlık önleme aracı olarak sunulduğu da bir gerçek. Bu yüzden bu uygulamanın telefonuna yüklenen kişi tarafından, bir uzman olmadan bulunması çok zor bir ihtimal.

Çoğunluğu Play Store veya App Store'da bulunuyor
Antivirüs uygulamalarıyla geçtiğimiz yıl yapılan taramalarda 58 bin stalkerware tespit edildi. Gerçek rakamın bu rakamın çok daha üstünde olduğu tahmin ediliyor. Üstelik bu uygulamar Google'ın Play Store'unda ya da Apple'ın App Store'unda kolayca bulunabilecek halde.