Şule Çet davasından: Binadan atılması gerekir

Geçtiğimiz yıl cinsel saldırıya uğradıktan sonra boşluğa atıldığı iddia edilen Şule Çet davasında bilimsel görüş mahkemeye sunuldu.

Şule Çet davasından: Binadan atılması gerekir
11 Temmuz 2019 - 20:36

Geçtiğimiz yıl Ankara'da cinsel saldırıya uğradıktan sonra bir plazanın 20. katından atıldığı öne sürülen üniversiteli Şule Çet'in ölümüne dair mahkemeye bilimsel mütalaa sunuldu. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Çağlar Özdemir tarafından mahkemeye sunulan 52 sayfalık mütalaada "bu mesafenin kat edilebilmesi için boşluğa doğru atılması gerekir" görüşüne yer verildi.

Sanığın düşmeden yakalamaya çalışması mümkün değil
Bilimsel görüşte ayrıca Şule Çet'in atlamadan önce pencereden sarkması ve sanık olarak yargılanan Çağatay Aksu'nun onu düşmeden yakalamaya çalışmasının mümkün olmadığı belirtildi. Profesör Doktor Çağlar Özdemir raporunda ayrıca Şule Çet'in iddia edildiği gibi yere düşmesi için ellerini pencere önündeki sehpaya çıkarak halk arasında balıklama olarak bilinen pozisyonda atlaması gerektiği görüşüne yer verdi.

Sanığın Çet'i havada yakalayarak ellerinden kaydığı yönünde ifade verdiği ifadenin imkansızlığına değinilen uzman görüşünde olay yerindeki fotoğraflara atıfta bulunuldu.

Dört metrelik mesafenin kat edilmesi mümkün değil
Şule Çet'in binadan dört metrelik mesafeyle yere düşmesinin mümkün olmadığını belirten Özdemir, bu durumun ancak kişilerce pencereden atılmasıyla ya da kendisini ittirerek hız kazanmasıyla mümkün olacağını belirtti.

Raporda ayrıca şu görüşe yer verildi; “42 numara ayakkabı giyen minyon tipli bir erkeğin, 4,5- 5 metrelik mesafeyi hızla kat ederek sehpa ile cam çerçeve arasına girmesi, düşmekte olan bir kişiyi tutma mücadelesi vermesi, başarılı olamaması, takiben camı tekmelemesi ve olay yerinin gösterildiği şekilde kalması mümkün bulunmamaktadır.”

Sanığın anlatılarımyla bulgular çelişiyor
Sunulan bilimsel görüşün sonuç ve kanaat kısmında da davanın sonucunu etkileme ihtimali yüksek bilgilere yer verildi. Uzman görüşünde sanığın söylemlerinin ve bulguların birbirleriyle çeliştiğinin altı çizildi.