Sözde Peygamberin İnternet Siteleri Erişime Engellendi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yapılan talep üzerine sözde peygamber İskender Evrenesoğlu'na ait olduğu belirtilen 5 internet sitesine erişim engeli getirildi.

Sözde Peygamberin İnternet Siteleri Erişime Engellendi
17 Ağustos 2019 - 16:16

İskender Evrenesoğlu'na ait olduğu tespit edilen ve Kur’an-ı Kerim meali ile tefsir yayınları yapan internet siteleri Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından incelenerek İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulundu.

Söz konusu talebi inceleyen Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği de bildirilen internet sitelerinin İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğuna karar vererek sitelerin erişime engellenmesine hükmetti. İskender Evrenesoğlu ise kendisine Allah'tan vahiy geldiğini, son peygamber ve mehdi olduğunu iddia ederek “Risalet Nurları” adlı kitabın vahiy yoluyla kendisine Allah tarafından yazdırıldığını öne sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yapılan Düzenleme

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında Kur'an-ı Kerim mealinin Diyanet İşleri Başkanlığı, kamu kurumları ve özel kişi ile kuruluşların talebi üzerine ya da resen inceleneceği veya incelettirileceği daha önce belirtilmişti. Kararnamede ayrıca, değerlendirme ve inceleme sonunda İslam’ın temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu tespit edilecek meallerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yetkili ve görevli merciye başvurusu üzerine basım ve yayınlanmasının durdurulmasına, dağıtılan eserlerin toplatılmasına ve imha edilmesine karar verileceği kaydedilmişti.