SONAR: Yüzde 10'luk Kesim Kararını Verdi

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın başkanı Hakan Bayrakçı, yüzde 10 olarak tespit ettiği kararsızların artık karar verdiğini ve ‘Hayır’ oyunun yüzde 51-52 civarında olduğunu söyledi.

SONAR: Yüzde 10'luk Kesim Kararını Verdi
09 Nisan 2017 - 16:57

Aydınlık’tan Tevfik Kadan’a konuşan Bayrakçı, sözlerine şöyle başladı: “Yaklaşık yüzde 10’luk kararını vermeyen bir kitle vardı. Bunlar son bir hafta-on gün içinde kararını verdiler. Sezar’ın Roma’ya yürüyüşte söylediği meşhur laftaki gibi: ‘Artık zarlar atılmıştır’. Yani herkesin tavrı belli olmuştur. Hakiki kararsızlar için de bunu söylüyorum.”

‘Memurlar ‘Hayır’ diyemiyor’

Kararsız olduğunu söyleyen seçmenin bir kısmının ‘konuşamadığı’ için yanıt vermediğini savunan Bayrakçı, yaptıkları araştırmalarda hiçbir devlet memurunun ‘Hayır’ demediğini aktardı.

Bayrakçı şöyle devam etti: “Bu hem bizim hem de diğer anketler için geçerli. Hiçbir anket şirketi ‘Benim örneklemimde memur olup da şu kadar kişi ‘Hayır’ dedi’ diyemez. Türkiye’de 2 milyon 650 bin civarı devletten maaşını alan insan var. Bu insanlar yaklaşık yüzde 3.5-4’e denk geliyor. Bir devlet memurunun kapısına gelen anketöre fikrini söylemesi mümkün değil. ‘OHAL var, atarlar işimden, ekmeksiz kalırım’ diye korkuyor. Dolayısıyla bu yüzde 4’lük kesimin görüşünü hiçbir anket şirketi yakalayamıyor. Onun için birkaç puanla ‘Evet’i önde buluyorlar diye düşünüyorum. O anket şirketi sahiplerinin de algı için hile yaptıklarını düşünmüyorum. ‘Hayır’ı militan şekilde savunan bazı öğretmenler tanıyorum. 7-8 tanesine ‘Sizinle anket yapan oldu mu’ diye sordum. Anket yapılmamış ama ‘Yapılsa da kararsızım derdim’ diyorlar. Hepsi birden. İşlerini kaybetmekten çekiniyorlar. Sadece memurlar değil, esnaf da benzer bir tedirginlik içinde. İşte bu kitle diğer araştırma şirketlerini yanıltıyor.”

‘Başka bir lider yüzde 25 alamazdı’

Yüzde 51-52 gibi bir rakamla ‘Hayır’ çıkacağını düşündüğünü kaydeden Bayrakçı, “Böyle bir başkanlık yetkilerini başka bir lider istese yüzde 25 bile alamazdı. ‘Evet’in yüzde 48-49 alması bile Erdoğan’ın kişisel başarısıdır” dedi.