Selülit nedir ve selülite karşı nasıl tedbir alınır?

Özellikle kalçada deri altında düzensiz şekilde biriken yağların kan dolaşımına etki etmesi ve biçimsel bozukluklara yol açması selülit olarak adlandırılır.

Selülit nedir ve selülite karşı nasıl tedbir alınır?
12 Temmuz 2019 - 13:32

Gazete Demokrat/ Selüliti oluşturan yağların kan dolaşımını bozmasıyla hücreler doğru beslenemez ve bu yüzden deride portakal kabuğunu andıracak şekilde girintili ve çıkıntılı bir yüzey oluşur.

Yanlış bir genel algı olarak selülit direkt olarak kiloyla bağdaştırılsa da sadece kilo ile alakalı oluşum göstermez. Selülitin oluşumunda aynı zamanda genetik faktörler, yaş faktörü ve cilt yapısı da etkin olarak rol oynar.

Kadınların yüzde 80'inde görülen selülit keyif kaçıran veya psikolojiyi etkileyen sonuçlara yol açabilir. Hatta bazı durumlarda fiziksel olarak sağlığa dahi etki edebilir. Bu da durumu estetik bir problemden ötesine taşıyarak fiziki bir sağlık problemi haline getirir.

Selülit neden oluşur?

Günümüz rahatsızlıklarının birçoğunun altında beslenme alışkanlığı ve hareketsizlik yattığı gibi selülit de bu iki unsurdan büyük ölçüde faydalanmaktadır. Alkol, sigara, asitli içecekler ve kahve tüketiminin selülit üzerinde büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra bağ dokularda zayıflama ve hormon bozukluğu da selülite neden olabilir. Bozuk psikoloji selülitin sonucu olabileceği gibi aynı zamanda nedeni de olabilir. Psikolojik olarak kötü durumda olan insanlarda selülit daha yaygın olarak görülebilir.

Selülitten nasıl kurtulunur?

Vücudunuzda selülit oluşumunun başladığını fark ettiyseniz, selülite karşı daha çok şansınız olduğu anlamına gelir. Selülite karşı en önemli tedbir günlük olarak içilen su miktarının en az 1.5 litre olduğuna emin olmaktır. İçilen su sayesinde vücutta biriken toksinlerin atımı kolaylaşacak ve kan dolaşımınız daha sağlıklı hale gelecektir. Ayrıca içilen mate çayı veya yeşil çay yine toksinlerin vücudunuzdan atılması konusunda önem taşır. Baharat ve tuz tüketimine karşı mesafe koyarak, öğünlerinize işlenmemiş sebze ve meyveleri dahil etmeniz selülit konusunda size büyük bir yarar sağlayacaktır.

Hareketsiz yaşamdan kaçınmak selülite karşı büyük önem taşır. Egzersiz hareketleri yapmak kan dolaşımını daha sağlıklı hale getireceği için selülite karşı mücadelede önemli yer tutar. Düzenli uygulanacak bir egzersiz takvimiyle 2 ay içerisinde farklılıkları gözlemlemek mümkündür.

Yapılacak egzersiz hareketlerinde çömelme, diz bükme, eğilme gibi kalça kaslarını çalıştıracak hareketlerin ve düzenli yürüyüşlerin yer alması önemlidir. Bu egzersiz programının oluşturulmasında aile hekimizden alacağınız tavsiyeler hem sağlığınıza aykırı hareketler yapmanızı engeller hem de daha sağlıklı şekilde selülitlerinizden kurtulmanızı sağlar.