Rusya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sessizliğini bozdu: Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz

“Barış Pınarı Harekatı“ ile ilgili, “Çatışmaya dahil olmayacağız.“ diyen Rusya sessizliğini bozdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov operasyonla ilgili “Türkiye’nin sınır güvenliği konusundaki endişelerini anlıyoruz“ dedi.

Rusya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sessizliğini bozdu: Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz
10 Ekim 2019 - 13:57

Rusya, Türkiye'nin Suriye'ye başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sessizliğini bozdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türkiye'nin sınır güvenliğiyle ilgili endişelerini anlıyoruz. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonu, ABD'nin bu bölgede attığı adımların sonucu" şeklinde konuştu.

"ANKARA'NIN KAYGILARINI ANLIYORUZ"

Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı için Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazetecilerin Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği operasyona ilişkin soruları yanıtladı.

Ankara'nın kaygılarını anladıklarını ancak bunların Şam'ın çıkarları gözetilerek giderilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, "Suriye krizinin en başından beri sürekli olarak Türkiye'nin sınırlarının güvenliğiyle ilgili kaygılarını anladığımızı belirttik. Aynı zamanda bu kaygıların Şam ve Ankara arasındaki 1998 tarihli Adana Anlaşması kapsamında giderilmesi gerektiğinin birçok kez altını çizdik. Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu öngörmek için dayanaklarımız var" dedi.

"ADANA ANLAŞMASI'NI ABD VE KOALİSYON ZORA SOKTU"

Lavrov, Türkiye-Suriye sınırındaki terör eylemlerinin bastırılması için müşterek çabaların sarf edilmesini öngören Adana Anlaşması'nın etkili biçimde uygulanmasının ABD ve uluslararası koalisyonun Fırat'ın doğusundaki eylemleri nedeniyle zora girdiğini vurguladı.