NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'ye geldi

Bugün sabah saatlerinde Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, her ne kadar ziyaretini önceden planlamış olsa da Stoltenberg’in Barış Pınarı Harekatı’nın devam ettiği dönemde Türkiye’ye ziyareti dünya kamuoyu için önem teşkil ediyor.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'ye geldi
11 Ekim 2019 - 09:52

NATO zirvesi öncesinde resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Barış Pınarı Harekâtı'na destek vererek, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı" dedi. Türkiye'nin itidalli davranacağına, faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inandığını belirten Genel Sekreter, Ankara'nın sorumlu bir davranış sergileyeceğinin de altını çizmiş oldu.

Öte yandan Stoltenberg'in Türkiye ziyareti, kritik bir dönemde gerçekleşiyor. Zira 8 Ekim günü planlanan ziyaretin asıl amacı, aralık ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine hazırlık olarak açıklanmıştı ancak ziyaretin Barış Pınarı Harekatı'nın devam ettiği günlerde gerçekleşmesi, dünya kamuyounda destek olarak yorumlanıyor.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye'den önce İtalya'da gerçekleştirdiği temaslar sırasında Barış Pınarı Harekatı'na yönelik bir soru üzerine, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının altını çizerken, harekata destek niteliğinde ifadeler kullanmıştı. Stoltenberg'in bu ifadelerinin, sadece kişisel görüşleri yansıttığını da düşünmemek gerek. Zira, aynı zamanda müttefiklerin görüşlerinin de ortak noktası niteliğinde.

STOLTENBERG, ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

NATO tarafından 8 Ekim'de yapılan açıklamada Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in 11 Ekim'de Türkiye'yi ziyaret edeceği duyurulmuştu. NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg, resmi görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'a gidecek.

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek olan Stoltenberg, İstanbul'da gerçekleştireceği üst düzey görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Jens Stoltenberg