Muğla Dalaman'daki yangın kısmen kontrol altında

Muğla'ya bağlı Dalaman ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın bu sabah saatlerinde kısmen kontrol altına alınabildi.

Muğla Dalaman'daki yangın kısmen kontrol altında
11 Temmuz 2019 - 11:45 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 11:47

Gazete Demokrat/ Muğla'nın Dalaman ilçesinde dün öğle sularında henüz nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı başlayan yangın bugün sabah saatlerinde kısmi olarak kontrol altına alındı. Yangına bölge sakinlerin de yetkililere yardımıyla beraber müdahale gerçekleştirilmiş, gece karanlığı nedeniyle ara verilen havadan söndürme çalışmaları sabah erken saatlerde başlamıştı.

Tarım Bakanı, Rusya ziyaretini yarıda kesti
Rusya'da bir dizi resmi temas için bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu sabah saatlerinde ziyaretini yarıda keserek ilçeye geldi. Yangının tamamen durdurulduğunu veya soğutma çalışmaları yapılıyor diyemeyeceğini söyleyen Pakdemirli, yangının kontrol altında olduğunu söyledi. Pakdemirli ayrıca hava şartlarına göre bir daha büyüme tehlikesi olabileceğini belirtti.

Tarım Bakanı, Kayadibi Mahallesi ve bölgedeki seraların tedbir amaçlı olarak boşaltıldığını vurgulayarak yangında herhangi bir can kaybı yaşanmadığını söyledi.

2 mahalle sakinleri evlerini terk etti
Dün öğle saatlerinden beri devam eden yangında 350 hektarlık alan etkilenirken, bir butik otel ve 2 ev zarar gördü. Bölgede yer alan Kayadibi ve Taşlıca mahalleleri sakinleri eşyaları ve hayvanlarıyla beraber evlerinden ayrıldı. Yangının sebep olduğu duman 60 kilometre mesafede bulunan Fethiye'den görülebilir halde. 

Öte yandan Göcek'te bulunan "Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği" bünyesinde hizmet veren 250 kedi ve köpeğin bulunduğu bir barınak da tahliye edildi. 

Muğla İl Jandarma Komutanlığı yangını araştıracak
Ormanlık araziye büyük zarar veren yangının çıkış nedeni henüz belirlenememiş olsa da Muğla İl Jandarma Komuntanlığı 20 kişinin görev alacağı bir ekip kurarak yangının çıkış nedenini araştırmaya başladı.