Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından yapılan açıklamada, Adli Yıl Açılış Töreni'ni protesto eden barolara ilişkin dikkat çekici ifadeler kullanıldı.

Metin Feyzioğlu'ndan Töreni Boykot Eden Barolara Eleştiri
18 Ağustos 2019 - 17:30

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek olan Adli Yıl Açılış Töreni ile ilgili tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından yapılan açıklamada, düzenlenecek olan töreni boykot eden barolar hakkında kullanılan “Tuzu kuru olanların ne dediği önemli değil” ifadesi ise dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Yargıtay tarafından 2 Eylül 2019 tarihinde düzenlenecek olan Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmayacağını açıklayan baro sayısı 41'e yükselirken, toplam 106.436 avukattan 97.445 avukatın kayıtlı bulunduğu baroların yargı bağımsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle boykot kararı aldığı belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Feyzioğlu, Türkiye'nin normalleşmesi sürecinde Yargıtay Başkanlığı'nın önemli bir adım attığını ve kendilerine elini uzattığını dile getirdi. Kendilerinin de buna olumlu yanıt verdiklerini ifade eden Feyzioğlu, adli yıl açılışının çok önemli bir diyalog zemini olduğunu bildiklerini vurguladı. Töreni boykot eden barolar hakkında değerlendirmelerde bulunan Feyzioğlu, yargı reform paketi hakkında ise, değerli bir çalışma olduğu ifadesini kullandı ve Ekim ayında yasalaşması ile birlikte Türkiye'nin önünün açılacağını belirtti.