Kemalpaşa'da Emlak Fiyatları Neden Yüksek?

Kemalpaşa'da özellikle son 2 yıldır sürekli yükselen kiralık ve satılık daire fiyatlarıyla ilgili olarak konuşan İzmir Emlakçılar Odası Kemalpaşa Şube Başkanı Metin Aras emlak fiyatlarında gözlenen artışın en büyük nedeni olarak Kemalpaşa'da imar izinlerinin kapatılmasına işaret etti. 

Kemalpaşa'da Emlak Fiyatları Neden Yüksek?
29 Ocak 2018 - 19:25

Gazete Demokrat - Kemalpaşa'da bulunan organize sanayi bölgesinin son yıllarda iyice büyüyerek ilçede nüfusu arttırmasıyla beraber işçi ilçesine dönen Kemalpaşa'da kiraların yüksek oluşu nedeniyle vatandaşlar büyük sıkıntı çekmeye başladı. İlçede imar izinlerinin kapatılmasıyla beraber yeni bina yapılması imkansıza yakın hale gelirken içinde bir ailenin yaşayabileceği ortalama standartlara sahip evlerin fiyatları 850 ile bin liradan başlayacak hale geldi.

İzmir Emlakçılar Odası Kemalpaşa Şube Başkanı Metin Aras, Kemalpaşa'da emlak fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının nedeni olarak arazilerin imara açılmamasını işaret etti. İlçedeki ev fiyatlarının yüksekliğinin en önemli nedeninin imar sorunu olduğunu vurgulayan Aras, "Mevcut imar izni olan arsalar, ev yapılabilecek arsalar zenginlerin elinde dolayısıyla satıyorlar ancak çok büyük paralara satıyorlar. 500 bin liraya kadar evler Kemalpaşa'da 2 bin lira isteyenler çıkıyor." şeklinde konuştu.

"Bin liradan aşağı 3+1 yok"

Kemalpaşa'nın işçi şehri olduğunu ifade eden Emlakçılar Odası Başkanı, ilçede faaliyet gösteren yüzlerce fabrika olduğunu söyledi. İki çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliği taşıyan 3+1 fiyatlarını da değerlendiren Aras, ilçede bin liradan aşağı fiyata 3+1 ev olmadığını söyleyerek fiyatların gerçekten çok yüksek olduğunu belirtti. Aras ayrıca kiralık olan evlerin çoğunun imar izni kapatıldığı ve yeni ev yapılamadığı için yeni yapılan evler olduğunu da vurguladı. Aras ayrıca Kemalpaşa'da arzın talebi karşılayamadığını kiraların bu yüzden düzenli olarak hızla yükseldiğini ve 500 liraya ev bulmanın artık imkansız olduğunu söyledi.

"2+1 satılık eski ev fiyatları 170 bin lira"

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde ev fiyatlarının sürekli bir yükseliş gösterdiğinin altını çizen Aras, 2 yıl önce çok daha ucuza satın alınabilecek evlerin geçen yıldan itibaren daha yüksek fiyatlara satılmaya başlandığını, bu yıl ise fiyatların hepten yükseldiğini ifade etti. Başkan Aras ayrıca içinde bulunduğumuz 2018 yılı itibariyle ev fiyatlarının önümüzdeki hafta dahi yükselebileceğini söyledi. Kemalpaşa'nın içinde olduğu "imar krizi" nedeniyle ucuz ev almak isteyen vatandaşları eski evlere yönlendirmek zorunda kaldıklarını ifade eden Aras, vatandaşın da haklı olarak evleri beğenmeyebildiklerini vurguladı.

Kentsel dönüşüme açıldı, hiçbir işleme izin yok

Atatürk Mahallesi'nin kentsel dönüşüme açıldığını hatırlatan Aras, mahallede hiçbir işleme izin verilmediğini söyledi. Aras kentsel dönüşüme giren Atatürk Mahallesi'nde vatandaşların zarara uğrayabileceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı;

"Ev fiyatlarının yükselmesinin nedenlerinden biri Atatürk Mahallesi'nin kentsel dönüşüme açılması ancak hiçbir işleme izin verilmiyor, evler satışa çıkarılabiliyor ancak ev teminat gösterilip kredi çekemiyor. Evlerde işlem yapılamaması ve vatandaşın kredi çekip evini yenileyememesi yüzünden evler öylece bekliyor. Bu durum evini yenilemek isteyen vatandaşın aleyhineyken, yatırımcının vatandaşın elinden kredi çekip yenileyemediği evleri alıp yatırım olarak elinde tutmasını sağlayabilecek bir durum yaratıyor. Ancak bölgede süren belirsizlik yatırımcıyı da bölgeden uzak tutuyor. Ben vatandaşa bu bölgeden ev alın diyemiyorum, kredi çıksa bile demiyorum çünkü alıp ne yapacak? Kentsel dönüşüm çıksa alın diyeceğim ancak her türlü riski var." 

Aras'ın ortağı Engin Karakaya da bölgenin sahip olduğu doğal güzelliklerin insanları ilçeye çektiğini, Kemalpaşa'nın henüz kirli bir şehir havasına sahip olmadığını belirtti. Karakaya Kemalpaşa'nın bu yüzden de rağbet gördüğünü söylerek;  "İnsanlar artık Bornova Buca gibi kalabalık ilçelerdense Kemalpaşa'yı tercih ediyorlar, havası, suyu ve doğası güzel bir ilçe. Kemalpaşa pilot bölge" ifadelerini kullandı. 

Arif Uğurlu kentsel dönüşüme 2014'te kazmayı vuracaktı

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun 2014 seçimleri öncesi seçim vaatleri arasında olan "kentsel dönüşüm" sözünü hatırlatan Aras, Uğurlu'nun göreve geldiği 2014'ün üzerinden geçen 4 yılda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi. İzmir Emlakçılar Odası Kemalpaşa Şube Başkanı önümüzdeki seçimlerin 2019'da olacağını vurgulayarak durumun ortada olduğunu ifade etti. Aras ayrıca Atatürk Mahallesi'nde kentsel dönüşüme yönelik bir dernek kurulduğunu da ifade ederek derneğin kuran vatandaşların ne yapacaklarına karar vermesi amacıyla kurulduğunu ancak masaya oturabilecekleri doğru düzgün muhattap bulamadıklarını söyledi.

En değerli mahalle "8 Eylül", ev fiyatları 300 binden başlayıp 500 bine çıkıyor

Emlak kira ve satış fiyatlarının sürekli yükseldiği ilçede en değerli mahallenin 8 Eylül Mahallesi olduğunu belirten Aras, bunu sırasıyla Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Soğuk Pınar Mahallesi'nin takip ettiğini ancak kentsel dönüşüme giren Atatürk Mahallesi'ne talep olmadığını belirtti. Aras fiyatların nasıl belirlendiğine dair ise, "8 Eylül Mahallesi'nde ev fiyatları dairenin yerinin durumuna, katına ve yeniliğine göre 300 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkıyor.  8 Eylül Mahallesi'nde fiyatların pahalı olmasının en önemli nedeni kamu kurum ve kuruluşlarının bu mahallede yer alması, havuz, SGK, Maliye, lise, okullar ve sağlık ocağının bölgede olması kiraları artırıyor. Önemli bir faktörü de İzmir'e yakın oluşu. İzmir'e metre farkıyla yakınlığı dahi fiyatı yükseltebiliyor." dedi.

"Kemalpaşa tarım sektöründen uzaklaştı, Kemalpaşa artık işçi şehri"

Kemalpaşa'da tarım arazisi fiyatlarının da diğer tüm emlak fiyatlarında olduğu gibi yükseldiğinin altını çizen Aras, ancak bunun daire ve ev fiyatları gibi olmadığını belirtti. Kemalpaşa'nın tarım sektöründen uzaklaştığını ifade eden başkan, ilçeye yakın olan tarım arazilerinin 100 bin liradan başladığını, yola cephesi olan arazilerin ise 150 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Sanayi arazilerinin fiyatlarına da değinen şube başkanı, 20 milyon lirası olan bir iş adamının fabrika açmak istemesi durumunda bunun en az 10 milyonunu araziye harcadığını ve üstüne bir de fabrika için para harcaması gerektiğini söyleyerek fabrika kurmak isteyen iş adamlarının yüksek harcama yapması gerektiğini belirtti.

Aras: Ayakçı emlakçılar bizim baş belamız

Emlakçılar Odası Kemalpaşa Şube Başkanı Aras,  "ayakçı emlakçı" olarak tabir edilen, ofis tutmadan veya bir kuruma bağlı olmaksızın çalışan kişilerin resmi olarak çalışan emlakçıların en büyük sorunu olduğunu belirtti. Bu kişilerin bazen müşteri gibi davranarak emlakçılardan yer öğrendiğini ardından ev sahibiyle bir şekilde iletişime geçerek evi emlakçılardan daha ucuza sattığını veya kiraladığını söyleyen Aras "Ayakçı emlakçılar bizim baş belamız, emlakçılardan ev yerlerini ve fiyatçılarını öğrenmek müşteri gibi davranıp, evlerin yerlerini öğrenip kahve köşelerinde vatandaşı durumdan habersiz bırakıp ev işi bağlıyorlar." dedi.

"Emlakçı kardeşlerimiz durağanlık içerisinde, gelen müşterileri paylaşmayı beceremiyorlar"

Piyasa daralınca yasal emlakçıların iş yapamamaya başladığını belirten Aras konuyla ilgili Gazete Demokrat ile şu görüşlerini paylaştı;

"Piyasa daralınca yasal emlakçılar yer yapamamaya başlar, çoğu emlakçı kardeşimiz bir durağanlık içerisinde, gelen müşterileri paylaşmayı beceremiyorlar, bu durum da zor durumda kalıyorlar. Hep cepten harcama yapmak bir yere kadar ondan sonra da kepenk indiriyorlar.  Resmi olan emlakçıların portföyü geniş tutmamaları da büyük sıkıntı yaratıyor.

Resmi emlakçıların birbirleriyle iş paylaşıp güvenmeleri lazım. Birçok emlakçı birbirine güvenmiyor, önce dürüst olmaları lazım. İş ilişkilerinde alanı ve satanı mutlu edecek şekilde çalışmalası lazım, hem alıcı ve satıcıyı kandırmaması, mağdur etmemesi lazım. Emlakçının öyle bir güven sağlaması lazım ki insanların emlakçılara bankadan çok güvenmesi lazım. "