Kazdağları'nda "Büyük Su ve Vicdan Nöbeti"

Kazdağları’nda yüz binlerce ağacın kesildiği doğa katliamına ilişkin tepkiler artarak devam ederken, bugün “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” için binlerce vatandaş bölgeye akın etti.

Kazdağları'nda "Büyük Su ve Vicdan Nöbeti"
05 Ağustos 2019 - 13:12

Çanakkale'nin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında yürütülen madencilik faaliyetleri nedeniyle yaklaşık 200 bin civarındaki ağaç katliamı nedeniyle düzenlenecek “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” etkinliğine binlerce vatandaş akın ederken, CHP milletvekillerinin de destek vereceği belirtildi.

Çeşitli siyasi partiler, çevre gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, köşe yazarları ve Çanakkale halkının katılacağı etkinlik kapsamında doğa katliamının durdurulması için çağrı yapılacak. 26 Temmuz 2019 tarihinde başlayan “Büyük Su ve Vicdan Nöbeti” kapsamında büyük buluşma bugün gerçekleşecek. Günlerdir bölgede nöbet tutan eylemciler bu sabah ağaçların kesildiği şantiye bölgesi alanına giderek basın açıklaması yapacak. Saat 11:00'da toplama, 12:00 basın açıklaması, 13:00 işletmenin olduğu bölgeye hareket ve 15:30 nöbet alanında basın açıklaması olarak belirlenen büyük buluşma etkinliğinde çevreciler tarafından kaleme alınan “Kazdağları Andı” okundu.


Çanakkale Belediye Başkanı Açıklama Yaptı

Öte yandan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da yaptığı açıklamada, siyanürle altın arama işletmesinin su kaynaklarının bulunduğu noktada yer aldığını ve bölgede yaklaşık 2.000 dönümlük alanda ağaç katliamının yapıldığı bilgisini verdi. Söz konusu bölge haricinde 2 alan için daha ruhsat verildiğini aktaran Gökhan, aynı sürecin bu bölgelerde de yaşanacağına dikkat çekti. Sadece su kaynaklarının değil, ağaçların yok oldukça oksijenin de tükeneceğine işaret eden Gökhan, siyanürün buharlaşarak toprağa ve suya karışmasının söz konusu olduğunu vurguladı. Bugünkü eyleme tüm halkı davet ettiklerini belirten Gökhan, sonuç alıncaya kadar burada bekleyeceklerini söyledi.