Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt

İzmir Barosu tarafından Kazdağları'nda yaşananlara ilişkin olarak Kanada Başbakanlık Ofisi'ne gönderilen mektuba yanıt geldi.

Kanada Başbakanlık Ofisi'nden Kazdağları Başvurusuna Yanıt
18 Ağustos 2019 - 15:44

Kazdağları konusunda İzmir Barosu tarafından Kanada Başbakanlık Ofisi'ne gönderilen mektuba yanıt geldi ve yapılan başvurunun dikkatle incelendiği öğrenildi. Kanada Başbakanlık Ofisi tarafından İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel'e de teşekkür iletildiği bildirildi. Kazdağları'nda Alamos Altın Şirketi tarafından devam eden faaliyetlere ilişkin olarak İzmir Barosu'nun kendilerine gönderilen mektup ile yapılan başvuruyu yanıtlayan Kanada Başbakanlık Ofisi İletişim Müdürü M. Bredeson'ın konuyu Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı James Gordon Carr'a ilettiği ve bu başvurunun değerlendirileceği kaydedildi.

Konuya ilişkin olarak Kanada Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, Başbakan Justin Trudeau'nun Kazdağları'nda altın rama ve çıkarma çalışmaları konusunda İzmir Barosu'nun kaygılarını iletmesinden memnun olduğu belirtildiği ve bu sebeple teşekkür edildiği ifade edildi.

İzmir Barosu'nun Mektubu

İzmir Barosu Başkanlığı tarafından 14 Ağustos 2019 tarihinde Kazdağları'nda Kanadalı madencilik şirketi tarafından devam eden ve kamuoyunda büyük tepki gösterilen altın arama çalışmaları hakkında başta Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere Kanada barolarına, hukuk örgütlerine ve siyasi parti temsilciliklerine mektuplar iletilmiş ve Kazdağları'ndaki doğa katliamına karşı mücadele çağrısı yapılmıştı. İzmir Barosu'nun bu konuda Kanada baroları, Kanada'daki siyasi parti temsilcilikleri ve çeşitli hukuk örgütleri ile birlikte ortak çalışmalar gerçekleştirerek her iki ülkede hukuki girişimlerde bulunmayı amaçladığı belirtiliyor.