Kadınları saçı neden dökülür? Saç dökülmesine hangi kür uygulanır?

Kadınları saçı neden dökülür? Saç dökülmesine hangi kür uygulanır?
12 Temmuz 2019 - 13:31

Gazete Demokrat/ Kadınların en büyük korkulu rüyalarından biri olan saç dökülmesinin genetik nedenlerden hormon düzensizliklerine kadar geniş bir yelpazede birçok nedeni vardır. Saç dökülmesine karşı geç gelen müdahaleler yüzünden saç kaybında artış daha da artmaktadır. Genç yaşta saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kadınlarda psikolojik olarak ortaya çıkan yıpratıcı sonuçlar yaşam kalitesini düşürebilir ve sosyal hayata sekte vurabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi belli bir dönemde olmaksızın gerçekleşebilir. Bu durum alın derisi ile kafa derisinin arasındaki çizginin ortaya çıkması veya saçların seyrekleşmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Kadınların saçları neden dökülür?

Kadınların saçlarının dökülmesinde en büyük etken genetik etkidir. Ancak genetik etki hormonal değişimlerin yaşandığı dönemlerde daha bariz şekilde ortaya çıkabilir. Bununla beraber saç dökülmesi sadece genetik etkilere de bağlı olmayabilir. Buna en güzel örnek kadınların saç dökülmesinden şikayetçi olduğu doğrudan hormonlarla ilgili olan menopoz dönemidir. Bu dönemde kadınlarda saç dökülmesi durumuyla oldukça sık şekilde karşı karşıya gelinir. Kadınlarda saç dökülmesi genetik ve hormonal sebeplerin dışında demir eksikliği, troit bezinin düzgün çalışmaması ve sistemik rahatsızlıklar gibi nedenlerden dolayı gerçekleşiyor olabilir.

Erken yaşta saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kadınlarda bu durum genellikle hormonsal nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Söz konusu duruma eşlik eden kıllanma, normalden fazla sivilce veya adetlerde gecikme gibi belirtiler görüldüğü takdirde doktora danışmak ilerleyen süreçte farklı sorunlarla karşılaşmamak adına büyük önem taşır.

Kadınlarda saç dökülmesinin doğum sonrası, sert geçirilen hastalık dönemleri, ameliyat, yeni kullanılmaya başlanan bir ilaç nedeniyle dönemsel olarak görüldüğü de olur.

Saç dökülmesini geçici olarak arttıran dönemlerde vardır. Bunlar;

Saç dökülmesine karşı bitki kürü

Saç dökülmesi tedavisi için pahalı çözümler yerine süreci bitkisel kökenli çözümlerle atlatmak birçok insanın aradığı çözüm yoludur. Doktor tavsiyesiyle çözüme ulaşmak en sağlıklı ve garanti yol olsa da bitki kürleri bazı durumlarda insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Bu bağlamda lavanta kürünü saç dökülmelerine karşı çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta kürünü yapabilmek için 750 mililitre (3.5 su bardağı) kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı lavantayı ilave edip 5 dakika demlenmeye bırakmak yeterlidir. Lavanta kürünü yıkanmış ve kurutulmuş saçlara uygulamak gerekir. Saçlarınızı lavanta kürüyle yıkayıp yarım saat bekledikten sonra sadece suyla yıkamak yeterlidir.