Kadınlar neden sıklıkla baş dönmesi yaşar?

Bayılıyormuş veya dengede durmakta zorlanıyormuş hissini ifade etmek için "baş dönmesi" tabiri kullanılır.

Kadınlar neden sıklıkla baş dönmesi yaşar?
12 Temmuz 2019 - 13:28

Gazete Demokrat/ Kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan baş dönmesinin arkasında geniş bir yelpazede yer alan birçok sorundan herhangi biri bulunabilir. Genelde baş dönmesi bazı alışkanlıkların değiştirilmesi ya da ilaçla alarak tedavi edilebilecek olsa da bazı durumlar ciddi sorunların işaretçisi de olabilir. Sürekli hale gelen, hayat kalitesini düşüren veya bir anda ortaya çıkmaya başlayan baş dönmesi durumlarında doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Baş dönmesi neden olur?

Demir eksikliğinin ilk habercilerinden biri baş dönmesidir. Demir eksikliği nedeniyle beyne kanla taşınan oksijen miktarı yeterli gelmeyebilir ve bu da baş dönmesine sebep olur. Kadınlarda sıklıkla görülen demir eksikliği baş dönmesi sorunun en önemli nedenlerinden biridir.

Baş dönmesinin önemli nedenleri arasında beyne yeterli oksijenin gitmemesi ve iç kulakta yaşanan sorunlar yer alır. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve benzeri dolaşım rahatsızlıkları yüzünden baş dönmesi gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra viral ya da bakteriyel olup olmadığına bakmaksızın iç kulak enfeksiyonu sıklıkla baş dönmesi olarak kendini gösterebilir.

Baş dönmesi adet dönemlerinde de yaşanabilir. Adet dönemlerinde vücutta salgılanan hormonlar nedeniyle merkezi sinir sistemi etkilenebilir ve bunun sonucu olarak yine baş dönmesi ve denge kaybı yaşanabilir.

Menopoz başlangıcında olan kadınlarda hormon düşüşlerine bağlı baş dönmesi sıklıkla görülen bir durumdur. İlaçla hormon seviyeleri tekrar yükseltilerek bu durumun önüne geçilebilir ancak bazı nadir durumlarda menopoz dönemindeki kadınlarda baş dönmesi kalp ve kan dolaşım rahatsızlıklarının işaretçisi olabilir.

Hamilelik sürecinde olan kadınlarda ise baş dönmesi görülmesi oldukça yaygın olarak karşılaşılan durumlardan biridir. Bunda vücuttaki kan miktarının artması, kalbin daha hızlı atması ve tansiyon değerlerinde görülen değişiklikler etkilidir. Özellikle hamilelikte aç kalan ve ani hareket eden kadınlarda baş dönmesi daha çok gerçekleşir.

Vertigo rahatsızlığı olan kadınlar da sıklıkla baş dönmesi problemiyle karşılaşır. Hatta öyle ki hastaneye giderek kronik baş dönmesi rahatsızlığından şikayetçi olan hastalarda çoğunlukla vertigodan şüphelenilir.

Öte yandan bazı durumlarda sıcaktan etkilenmek, susuz kalmak, yol tutması veya endişe duymak da baş dönmesine yol açabilen nedenlerdendir.