İstanbul Barosu Başkanı: "Başka protestolar da gerçekleşebilir"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan Adli Yıl Açılış Töreni'ni boykot eden barolar arasında bulunan İstanbul Barosu'nun Başkanı Mehmet Durakoğlu açıklama yaptı.

İstanbul Barosu Başkanı: "Başka protestolar da gerçekleşebilir"
18 Ağustos 2019 - 14:39

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek Adli Yıl Açılış Töreni'ni Türkiye'de ilk defa baroların boykot ettiğini vurguladı. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yok edildiğine dikkat çeken Durakoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Yargıtay'ın verilen mesajı almadığı takdirde başka protestolar gerçekleşebileceğine işaret etti.

2 Eylül 2019 tarihinde Yargıtay yerine Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek olan Adli Yıl Açılış Töreni’ne şu ana kadar Türkiye'deki 41 baro katılmayacağını açıkladı. Yurtdışı basın kuruluşları ise haberi; baroların boykot kararını, Erdoğan'ın saray törenine avukatların tepkide bulunduğu şeklinde aktardı.

Türkiye'deki bazı baroların Adli Yıl Açılış Töreni'ni boykot kararından önce son dönemde AKP içerisindeki bölünmeler ve yerel seçim yenilgisi gibi durumlar yaşandığı, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi yargı üzerinde siyasi baskı kurduğu için uyardığı konularında hatırlatmalarda bulunduğu belirtildi.