İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkedeki benzin zammını fakirlere yardım etmek için yaptıklarını söyledi

İran’da benzine yapılan zammı protesto etmek amacıyla başlayan gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 1000’e ulaştı. Ülkede kaos hakimken İran Cumhurbaşkanı Ruhani, dar gelirli vatandaşlara yardım etmek amacıyla benzin fiyatını artırdıklarını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkedeki benzin zammını fakirlere yardım etmek için yaptıklarını söyledi
18 Kasım 2019 - 07:43

İran'da benzine yapılan yüzde 50 zam sonrası başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Onlarca kente yayılan gösterilerde, şu ana kadar 1000 kişi gözaltına alındı. Göstericiler ve emniyet görevlilerinden de ölü ve yaralılar bulunuyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise kaosa neden olan benzin zammının nedenini açıkladı. Ruhani, fakirlere yardım etmek amacıyla zam yapıldığını söyledi.

"ESKİSİ GİBİ PETROL SATIŞLARI YOK"

Asıl hedeflerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım olduğunu dile getiren Ruhani, petrol satışının eskisi gibi olmadığını ve vergileri de ekonomik sorunlar nedeniyle artıramadıklarını ifade etti.

Ruhani, "Petrol satışımız kısıtlamalarla karşı karşıya, bu sorunlar olmasa da petrol parası ihtiyacı karşılamıyor. 2011 yılında 110 milyar dolar petrol gelirimiz vardı fakat şartlar bugün farklı." ifadelerini kullandı.