İlber Ortaylı: "Bunları denetleyecek bir muhalefet de memlekette mevcut değil!"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, bugünkü köşe yazsını Kazdağları’nda siyanürlü altın madeni işleten Kanadalı şirket ve yaşanan doğa katliamı hakkında yazdı.

İlber Ortaylı: "Bunları denetleyecek bir muhalefet de memlekette mevcut değil!"
04 Ağustos 2019 - 20:05

Kazdağları'nda Kanadalı bir şirketin yatırımından bahseden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bakanlığın verdiği rakamların gülünç olduğunu ve ikna edici olmadığını belirtti. Bunları denetleyecek bir muhalefetin de memlekette mevcut olmadığına dikkat çeken Ortaylı, 13 bin civarında ağaç kesildiğini ve güya 14 bin ağaç dikildiğinin belirtildiğini aktardı.

Ağaç dikilecek yerde maden arama ve çıkarma faaliyetinin yapılamayacağı bilgisini veren Ortaylı, altının siyanür kullanılarak elde edildiğini hatırlattı. Yapılan açıklamanın hiçbir gerçekçi yönü bulunmadığını vurgulayan Ortaylı, başka yöntemler buldularsa onlara bilim ödülü verilmesini önerdi. Lise çocuklarının bile altının ayracının siyanür olduğunu bildiklerini dile getiren Ortaylı, ayrıca altın araması için harcanan sudan açıklamalarda hiç bahsedilmediğine dikkat çekti.

1 Milyar Dolarlık Yatırım ve 2 Bin Kişiye İş!

Kanadalı şirketin sözde 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı açıklamasından bahseden Ortaylı, bunun yanı sıra 2.000 kişi için de iş bulunacağının öne sürüldüğünü aktardı. Yapılan yatırımın 2.000 kişi için çok büyük bir israf olduğunu dile getiren Ortaylı, gerçek ile bağdaşmayacak, fakat ayrıntılı açıklaması yapılmayan bu rakamların bir rezalet olduğunu belirtti. İlber Ortaylı son olarak, ormanlar ve madenler ile dolu Kanada'da halkın bu tür yerleşim yerlerine yakın girişimleri sessizce izleyip izlemediklerini sordu.