İBB Mezarlık Daire Başkanı Ayhan Koç: Bize gelen hiçbir ölüm raporunda koronavirüs yazmıyor

Koronadan hayatını kaybeden hastaların raporlarında ölüm nedeni olarak “Covid-19“ gösterilmediği iddiası uzun zamandır gündemdeydi. Son dönemde artan ölümlerle ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç ise kafaları karıştıran ifadeler kullandı. Kendilerine gelen hiçbir ölüm raporunda koronavirüs yazmadığını belirten Koç, “Bugüne kadar direkt korona nedeniyle ölen insan biliyorum ama böyle bir rapor gelmedi“ dedi.

İBB Mezarlık Daire Başkanı Ayhan Koç: Bize gelen hiçbir ölüm raporunda koronavirüs yazmıyor
04 Mayıs 2021 - 15:00

Sağlık Bakanlığı verilerine göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 40 binin üzerinde, 24 saatte kaydedilmiş en yüksek vefat sayısı ise 394 ölümle 30 Nisan'da yaşandı.

Koronavirüsten hayatını kaybeden hastaların raporlarında ölüm nedeni olarak "Covid-19" gösterilmediği iddiası uzun zamandır gündemde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamayla bu iddiaları yalanlarken son dönemde artan ölümlerle ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan'ın söyledikleri ise kafaları iyice karıştırdı.

"ÖLÜM ORANINDA GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 20-30 CİVARINDA ARTIŞ VAR"

TELE1'in haberine göre Koç, "Yaklaşık bir aydır ölüm oranında bir artma var. Geçen yılın son üç ayında rakamlar 2-2.5 katına çıkmıştı. Yine ona yaklaşan bir süreç söz konusu. Normalde girdiğimiz 200-210 ölüm sayısı, 350-400 civarında seyrediyor. Geçen yıla göre yüzde 20-30 bir artış var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç.