Financial Times: Anketler, Erdoğan'ı Milliyetçilerle İttifaka İtti

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, ‘Zayıf anketler Erdoğan’ı milliyetçilerle ittifaka itti’ başlıklı haberinde, “AKP şu anda 2019 seçimlerine dek kendisini MHP’ye bağlıyor. Bu kucaklaşma ABD ve AB ile ilişkilere zarar verme riski taşıyor” diye yazdı.

Financial Times: Anketler, Erdoğan'ı Milliyetçilerle İttifaka İtti
23 Şubat 2018 - 12:47

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Laura Pitel imzalı haberde, Türkiye’nin ultra milliyetçi partisinin liderinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en sert karşıtlarından biri olduğu hatırlatılarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin şu sözleri aktarıldı: “Demokrasinin idam fermanıdır. Tek adam diktatörlüğünün beraatıdır. Hırsızlık ve yolsuzluk ruhsatıdır.”

Gazete, seçim matematiğinin zorlu gerekçelerinin eski düşmanları beklenmedik bir kucaklaşmaya zorladığını savundu: “Hükümet, Bahçeli’nin MHP’si ve Erdoğan’ın AKP’si arasında gelecek yılki seçimler öncesinde her iki grubun düşen desteğine yardımcı olacak resmi bir seçim ittifakın yolunu açtı.”

‘Erdoğan, moral bozucu anket sonuçlarıyla sarsıldı’
Haberin devamında şunlar yazıldı: “Bu ittifak, kendisini klasik sağcı Türk milliyetçiliğiyle ilişkilendiren ve MHP’nin duruşuna daha da yaklaşan Erdoğan’ın son yıllardaki siyaset değişikliğini gösteriyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı’nın moral bozucu anket sonuçlarıyla nasıl sarsıldığının altını çiziyor. Uzmanlar bunun, Türkiye’nin hem ülke içinde hem de ülke dışındaki siyasi görünümünü etkileyecek bir ittifak olduğunu söylüyor. Erdoğan, özellikle Kürt sorunu konusunda sert bir tutum takınan, idam cezasının kuvvetli destekçisi olan ve ABD, AB ve NATO konusunda derin şüpheleri olan bir partiye yakınlaşıyor.

‘Anketler, MHP’nin baraj altında kalacağını gösteriyor’
Erdoğan’ın seçim öncesi ittifak ihtiyacı AKP içinde 15 yıldan fazla süren iktidarın ardından, desteğin eridiği kaygılarından kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanının geçen yılki referandumda az farkla kazandığı zaferi takip ediyor. Erdoğan’ın evet kampanyası olağanüstü hal koşullarına, muhaliflerin hapse atılmasına ve medyanın susturulmasına karşın oyların sadece yüzde 51,4’ünü almıştı. Parlamentoya gönderilen yeni bir yasal düzenleme gerektiren ittifak AKP’ye Kasım 2019’daki parlamento seçimlerinde daha fazla oy alma imkanı sağlıyor. Erdoğan aynı zamanda aynı anda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylığına da Bahçeli’nin desteğini aldı. MHP içinse aksi takdirde kesinlikle bir seçim bozgunu olacak duruma karşı koruma sağlıyor. Anketler sürekli parlamentoya girmek için gereken yüzde 10’luk barajın altında kalacaklarını gösteriyor.”