Erdoğan AKP'ye Ne Zaman Üye Olacak?

Erdoğan'ın AKP'ye üye olacağı tarih kesinleşti

Erdoğan AKP'ye Ne Zaman Üye Olacak?
28 Nisan 2017 - 15:59

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs’ta kurucusu olduğu AKP’ye üye olacak.

AKP, 21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek. Kongrede Erdoğan’ın genel başkanlığa adaylığını koyması bekleniyor.

Böylece cumhurbaşkanı ‘partili’ hale gelecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “2 Mayıs’ta, Salı günü grup toplantımızı parti genel merkezinde yapacağız ve bu toplantıda da sayın cumhurbaşkanımızın parti üyeliğini tekrar başlatmış olacağız” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sandık öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalarda en kısa sürede partisine döneceğini söylemiş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın referandumun resmi sonucundan sonra AKP’ye üye olabileceğini açıklamıştı.

Referandumun ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın istifasını sunduğu, Erdoğan’ın da AKP liderliği için takvimi ‘öne çektiği’ öne sürülmüştü.

Başbakan Binali Yıldırım, kabine revizyonu olabileceğinin sinyalini vermiş, Erdoğan’la istişare edeceklerini söylemişti.

Erdoğan salı günü Reuters’a verdiği söyleşide “YSK referandumun kesin sonucunu açıklayınca partime hemen döneceğim. 2017’de kongre yapılamayacağı gibi bir şey söz konusu değil” demişti.

Erdoğan’ın genel başkan olmasının ardından Yıldırım’ın ilk seçime kadar grup başkanlığı ve başbakanlık görevini sürdürebileceği kulislere yansımıştı.