Ekrem İmamoğlu'nun İddialarına Meteoroloji'den Açıklama Geldi

İstanbul'da yaşanan sel ve su baskınları ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarına Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yanıt geldi.

Ekrem İmamoğlu'nun İddialarına Meteoroloji'den Açıklama Geldi
18 Ağustos 2019 - 20:18

İstanbul'da meydana gelen sel ve su baskınları ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına karşı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı. 17 Ağustos Cumartesi günü İstanbul'da meydana gelen sel ve su baskınlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu'nun Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne yönelik iddiaları nedeniyle kurum tarafından yazılı açıklama yapıldığı duyuruldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Açıklamaları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, kurum tarafından 15 Ağustos ve 16 Ağustos günleri saat 06:00 ile 18:00'da yayınlanan hava raporlarında Marmara Bölgesi'nin doğusu ve İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış beklentisi şeklindeki bilgilerin başta belediyeler olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına elektronik posta yoluyla iletildiği vurgulandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarının 14, 15 ve 16 Ağustos günlerinde tüm basın yayın kuruluşları tarafından İstanbul ile ilgili kuvvetli yağış bilgisine haber bültenlerinde sürekli olarak yer verildiği ifade edilen açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ise 12:30'da yayınlanan uyarıyı sadece dikkate aldığı, ancak 13 Ağustos 2019 tarihinden sonra yayınlanan diğer raporları ise dikkate almadığı öne sürüldü.

Ayrıca, Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarıyı orta şiddetli şeklinde yaptığı ifadesinin doğru olmadığı belirtilerek, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul için yayınlanan uyarıda yağış şiddetinin kuvvetli olarak rapor edildiği vurgulandı.