Dolar 6 ayın en yüksek seviyesini gördü

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararı öncesi çarşamba gününü 5.87 liradan kapatan dolar, açılış sonrası MB rezervlerindeki gerileme, seçime ilişkin belirsizlik ve ABD’yle S-400 geriliminin devam etmesiye 5.90’ın üzerine çıktı.

Dolar 6 ayın en yüksek seviyesini gördü
25 Nisan 2019 - 13:20

Dün 5.8912 ile 15 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan dolar/TL, 12:00 itibariyle 5.8982’den işlem görüyor. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 10’u bulmuş durumda.

Gelişmelerle avro da 6.59 liraya kadar yükseldi.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tutması beklenirken, ekonomistlerin yılın kalanında indirim beklentileri 250 baz puana geriledi. Yerel seçimlerin ardından 5 Nisan’da yapılan bir önceki ankette bu beklenti 325 baz puan seviyesindeydi.

Piyasa faiz artırımı beklemiyor
Reuters’ın 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 16 kurum 25 Nisan’daki politika faizi için tahmin verirken, tamamı politika faizinin yüzde 24’te tutulmasını bekliyor.

MB bugün yaptığı açıklamada net uluslararası rezervlerinin 19 Nisan itibarıyla 1.54 milyar dolar azalıp 26.9 milyar dolara gerilediğini belirtti. Rezervler bir önceki hafta 28.44 milyar dolardı.

İran petrolü muafiyetlerinin sonlanması da etkili
ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’dan petrol ithal eden ülkelere yönelik yaptırım muafiyetlerini mayısta süreleri dolduktan sonra yenilememe kararı alması piyasalarda endişe unsuru. Zira aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler ithalatı durdurmazsa yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz” demişti.

Bu gelişmeler petrol fiyatlarında da yükseliş neden olurken, Türkiye gibi petrol ihracatçısı ülkeleri de olumsuz etkiliyor.

Diken