Deniz Kuvvetleri Komutanlığı uzman çavuş başvurusu nasıl yapılır?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli uzman çavuş alımı yapılacak. Başvurular için belirlenen son gün 2 Ağustos olarak açıklandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı uzman çavuş başvurusu nasıl yapılır?
12 Temmuz 2019 - 16:06 - Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 16:08

Gazete Demokrat/ Deniz Kuvvetleri Komutanlığı uzman çavuş, erbaş alımı yapacağını açıkladı. Bugün yapılan duyuruda şartlar ve istenilen belgeler de açıklandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na girerek çalışmak isteyenler için önemli bir fırsat başlamış oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı uzman çavuş (erbaş) alımı başvuruları nasıl yapılır?
Komutanlık bünyesinde uzman çavuş olarak görev almak isteyen vatandaşların https://personeltemin.msb.gov.tr adresine giderek başvuru yapması gerekiyor. Askerlik görevini yapmakta olan adayların ise bu adresten başvuru yapmalarının ardından kıt'a özlük dosyalarının muhafaza edildiği ilk amirlerine başvuru yapmaları gerekli.

Uzman çavuş olmak isteyen adaylar aldıkları eğitim veya yapabildikleri meslek çeşidine göre en fazla 5 farklı alanda tercih yapabilir. Ancak istedikleri kontenjana girilememesi ve yine de görev almak istemeleri halinde idarenin ihtiyaçlarına göre yerleştirilmek üzere "Genel Tercih" seçeneği işaretlenebilir. Genel tercih işaretlendiğinde Kurbağa Adam, Deniz Piyade veya uygulama sınavları olan alanlara yerleştirilmek mümkün değildir.

https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden alanı dolduran adayların kayıtları TC kimlik numaraları ile başvuru merkezinde kayıt altına alınmaktadır. Başvurusu kabul edilen adaylara faaliyet takvimine göre seçim aşamalarına katılmaları için çağrı yapılacak. Bu konuda adayın internet üzerinden kendi durumunu takip etmesi büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber idare gerekli gördüğü takdirde adaylara telefon ya da SMS yoluyla bilgilendirme yapabilir. Bu noktada adayların eksiksiz olarak hem kendi hem de yakınlarının bilgileri girmelerinde büyük önem vardır.

Hala askerlik yapan adaylarda süreç nasıl işler?
Mevcut olarak askerlik görevini sürdürmekte olan adaylar seçim aşamasına çağrıldıkları takdirde, birlik komutanlıkları ve kurum amirlikleri tarafından düzenlenmiş örneği, uzman erbaş yönetmeliğine uygun şekilde doldurulmuş nitelik belgesini, başvuru dilekçesini, varsa haklarında adli ve askeri mahkemelerde işlemi olanlara ait belgeleri (disiplin kurulları da dahil), varsa RDM sürecine ait tespitler ile arşiv araştırması sonucu da seçim aşamalarına gelirken kapalı ve mühürlü zarf içerisinde Per.Tem.D.Bşk.lığına getirmeleri gereklidir.

Bu bağlamda adayların nüfus cüzdanı ve askeri kimlik belgelerini yanlarından ayırmamaları büyük önem taşımaktadır. Çünkü sınava katılmak için bu kimlikler gereklidir.

Sınavların gerçekleştiği süre ve sağlık raporların temini esnasında geçen süre boyunca bu grupta yapılan başvurulara MY52-13 TSK Er ve Erbaş Yönergesi'nde yer alan diğer izinler kapsamında bulunan izin verilecektir. Bu izinden faydalanabilmek için sınav belgelerini ibraz etmeleri gereklidir.

Sınav tarihleri dağıtım iznine denk gelen adaylar için nitelik belgesi acemi eğitimi gördükleri Eğitim Birlik Komutanlığı tarafından doldurulacaktır.

NOT: Nitelik Belgesi 80 puanın altında not verilmiş olan adaylara notu tebliğ edilerek tebliğ belgesi şahsi dosyasına konulacak, bu adaylar sınavlara katılamayacaktır. Ayrıca adaya ait başvuruyla ilgili herhangi bir belge, resmî evrak kanalı ile gönderilmeyecektir.

Başvurular hangi durumlarda geçersiz sayılır?
Başvuru şartlarını taşımadığı anlaşılan, evraklarının eskik ya da yanlış olduğu belirlenen adayların başvuruları geçersiz olarak işleme alınır.