Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Misafir" ve "1. Sınıf vatandaş" İfadeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi Temel Atma Töreni'ne katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Misafir" ve "1. Sınıf vatandaş" İfadeleri
03 Ağustos 2019 - 16:58

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'dan Kuzey Afrika'ya kadar her yerden bu topraklara gelen mazlumlar için kapıların ve kalplerin sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. İnşaatın 2 yıl içerisinde tamamlanacağını söyleyen Erdoğan, tek yürek olma mesajını verdi. İbadet ihtiyaçlarının karşılanmasının görevleri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'deki Süryani vatandaşların kendilerine ait bir kiliseye kavuştuğunu ve bu kilisenin de İstanbul için yeni bir zenginlik olduğunu dile getirdi.

İstanbul'u 566 yıldır yöneten bir millet olduğumuz vurgusunda bulunan Erdoğan, tarihin her döneminde olduğu gibi Türkiye'nin kapısına gelen insanların inançlarını ve kültürlerini sorgulamanın akıldan geçmediğini, çünkü buraya gelen herkesin insan olduğunu ifade etti. Bölgede son 150 yıldır yaşanan acıların birçok sıkıntı ve tahribata yol açmasına rağmen birlikte yaşama iradesinde en küçük bir sarsılmaya izin vermediklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye'ye sevgisi, sadakati ve katkısı olan herkesin ülkemizin 1. sınıf vatandaşları olduğunu belirtti.

4 Milyona Yakın İnsanın Türkiye'de Misafir Edildiğini Söyledi

Bölgede cereyan eden olayların arka planında bu topraklardaki zenginliklere sahip olma emeli bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, terör örgütleri ve onları maaş olarak kullanan güçlerin asıl hedefinin ortak vatanımız olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları boşa çıkarmanın yolunun ise, farklılıkları en önemli zenginliğimiz görerek 82 milyonun birlikte hareket etmesinden geçtiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, Suriye ile Irak'tan gelen ve içlerinde Arap, Kürt ve Türkmen, Müslüman, Ezidi ve Süryani diğer inanç gruplarına mensup insanların bulunduğu 4 milyona yakın insanın Türkiye'de misafir edildiğini sözlerine ekledi.