CHP'li Altay: Türkiye'nin İtibarı Yerle Yeksan Edildi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini ’emoji’ye benzetti.

 CHP'li Altay: Türkiye'nin İtibarı Yerle Yeksan Edildi
18 Mayıs 2017 - 13:30

Meclis’te gazetecilerle bir araya gelen Altay, görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmadığını dile getirerek, “Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmemiştir. Bu ziyarete ilişkin noktalama işareti bile yapılamaz. Olsa olsa sosyal medyada kullanılan emojiler kullanılabilir bu ziyarete ilişkin” dedi.

‘Ziyaretin başarısı fotoğrafla sınırlı’

Görüşmede Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin bulunmamasını ‘skandal’ diye niteleyen Altay, “Bu ziyaretin tırnak içindeki başarısı Trump ve Erdoğan’ın fotoğraf vermesiyle sınırlıdır. ABD basını bu ziyareti Trump’ın Türkiye’deki papazın ABD’ye iadesini, Erdoğan’ın da Gülen’in Türkiye’ye iadesini istemesi olarak gördü” diye konuştu.

‘Türkiye’nin itibar​​​​​​​ı yerle yeksan edildi’

Erdoğan’ın ABD’ye gittiği gün ‘FETÖ elebaşı’ diye anılan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’in yazısının New York Times’ta yayınlanmasına değinen Altay, şöyle devam etti: “Türkiye’nin bu gelişmeyi dikkate alması gerekir. Bir emojiyle tarif edilebilecek bir ABD’ye gidiş geliş kalmıştır. ABD’de Türkiye’nin itibari bir kere daha yerle yeksan edilmiştir. Tansiyon düşürmek için ABD’ye gidilmeye gerek yoktur. Daha başka yol ve yöntemleri vardır. Sonuçları bakımından Türkiye lehine hiçbir kazanımın elde edilmediği bir ziyaretti.”