Çernobil turistik bölge haline getiriliyor!

Ukrayna'da 1986'da gerçekleşen nükleer faciayla ünlenen Çernobil, turistik bölge olacak.

Çernobil turistik bölge haline getiriliyor!
11 Temmuz 2019 - 10:55

Gazete Demokrat/ 26 Nisan 1986'da Ukrayna'da gerçekleşen nükleer patlamayla beraber Çernobil yasaklı bölge statüsüne alınmıştı. Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından imzalanan kararnamayle beraber Çernobil Nükleer Santrali'nin etrafında bulunan bölge turistik bölge olarak onaylandı. 

Çernobil hali hazırda yasaklı bölge statüsünden çıkmasıyla beraber Ukrayna'nın en çok ziyaret edilen bölgesi haline gelmişti.

"Doğanın insan eliyle gelen bir facia sonrası..."
Zelenskiy, Çernobil'in Ukrayna için olumsuz anılan bir bölge olduğunu söyleyerek bunu değiştirme zamanının geldiğinin altını çizdi. Devlet Başkanı Çernobil'de yürüme yolları, yeşil bölgeler oluşturup mobil ağları güçlendireceklerini belirtti. Çernobil'de doğanın insan eliyle gelen bir facia sonrasında yeniden canlandığını vurgulayan Ukrayna Devlet Başkanı, bu durumu tarihçilere, turistlere ve bilim insanlarına göstereceklerini söyledi.

Çernobil'de gerçekleşen patlamada 31 kişinin hayatını kaybettiği resmi kayıtlara geçmiş, ülkede ve ülke dışında yüzbinlerce insan sızıntıya bağlı birçok sorun yaşamıştı.