Çavuşoğlu: "ABD'nin oyalama sürecinin..."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, oluşturulması planlanan güvenli bölge ile ilgili olarak açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu: "ABD'nin oyalama sürecinin..."
15 Ağustos 2019 - 13:25 - Güncelleme: 15 Ağustos 2019 - 13:26

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kurulması planlanan ve ABD ile mutabakata varıldığı söylenen güvenli bölge ile ilgili açıklamalar yaptı. Güvenli bölge ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 mil sözü olduğunu aktaran Çavuşoğlu, bu konuda ayrıntılı hususlar bulunduğunu belirtti.

ABD ile güvenli bölge konusunda sağlanan mutabakatın ayrıntılarının belirlenmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, bölgeden YPG'nin çıkarılması gerektiğini belirtti ve buradaki esas amacın ise güvenli bölgeden YPG/PKK'nın çıkarılması olduğunu vurguladı.

ABD'nin uygulamış olduğu oyalama taktiğinin geçerli olmayacağına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, Münbiç konusunda ABD'nin oyalama taktiği uyguladığını, ancak bu kez bu yaklaşımın Türkiye tarafından kabul görmeyeceğinin anlaşılması gerektiğine vurgu yaptı. ABD ile Türkiye arasındaki F-35 krizine ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin resmi olarak F-35 projesinden çıkarılmasının söz konusu olamayacağı yorumunda bulundu.