Ayva kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor

Kışın yediğimiz meyvelerin hastalıklara karşı koruyucu etkisi çok büyük.

Ayva kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor
11 Şubat 2019 - 10:28

En çok tüketilen meyvelerin arasında bulunan ayvanın da pek çok faydası bulunuyor. Kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa iyi gelen ayvanın kabuğu ise en az kendi kadar şifalı. Beslenme Uzmanı Ulaş Özdemir ayvanın faydalarını anlattı

MİDE AĞRILARINI HAFİFLETİYOR
Bütün bu faydalarının yanı sıra ayva, sindirim sistemi hastalıklarında, ishal, mide ağrıları ve bulantılarına da oldukça iyi geliyor.

GASTRİK ÜLSERE İYİ GELİYOR
Ayva suyunun gastrik ülserlerde yardımcı olduğu ve gastrointestinal sistemi rahatlattığı da bilinenler arasında.

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ENGELLİYOR
Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

KANSERE KARŞI KORUYOR
Meyvenin etli olan kısmında kateşin epikateşin adı verilen ayvaya o buruk tadını veren tanenler bulunuyor. Ayvanın içerisinde ki bu bileşenler kolonda kansere sebep olan toksinleri ve kimyasalları bağlayarak mukozayı koruyor ve özellikle kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklara da bulunmaz bir şifa.

KAN BASINCINI DENGELİYOR
Ayva gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutar.

AĞRILARI VE ÖKSÜRÜĞÜ AZALTIYOR
Ayvayı direkt olduğu gibi dilimlenmiş halde ağrıyan eklemlere, yaralara, şişiklere, göğüs ucu ağrılarına sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur.

DAMAR TIKANIKLIĞI VE KALP KRİZİNE KARŞI KORUYOR
Kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolün ve kan basıncının dengede kalmasına destek olur. Ayrıca damar tıkanıklığı, kalp krizleri gibi koroner kalp hastalıklarına da iyi gelir.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR
Yaklaşık 100 gram ayva içerisinde vücudun günlük ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayacak kadar C vitamini barındırır. C vitamini açısından zengin olan meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltır ve strese karşı koruyarak vücudun dinç kalmasını sağlar. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı doğal bir savaşçıdır.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR
Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynar. Göz ağrılarında gözlerin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletilebilir, ayva çayı ile sıcak uygulanabilir. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir.

KABUĞUYLA YİYİN
Ayvayı kabuğuyla birlikte yemek diyet lifi alımını büyük ölçüde artırıyor. Uzmanlar ayvanın hem sağlık hem de bağışıklık sistemi üzerinde hatrı sayılır bir etkisi olduğunu da eklemeden geçmiyorlar.

PİŞMİŞ OLARAK DA TÜKETİLEBİLİR
Diyet lifi diğer meyveler için olduğu gibi aynı zamanda kilo kontrolü için de oldukça önemli. Ayva çiğ olarak yendiği gibi pişmiş halde, reçel, marmelat, ayva suyu şeklinde de tüketilebiliyor.