Astroloji bugünlerde neden çok popüler?

Astroloji son zamanlarda dünyanın bir çok yerinde birden yeni bir hayat kazanmış görünüyor ve giderek artan sayıda insan sorularının yanıtlarını astrolojide aramaya başlıyor.

Astroloji bugünlerde neden çok popüler?
23 Şubat 2021 - 06:14

Son zamanlarda çok sayıda kişi, sorularının yanıtlarını yeniden astrolojide aramaya başladı. İnsanları gerçekleri yıldızlarda aramaya iten faktörleri inceledik.

Kanada'nın Toronto kentinde yaşayan astrolog Charm Torres, Covid-19 salgınının başlamasıyla birlikte, kendisine başvuranların sayısının arttığını söylüyor. Salgın nedeniyle birebir seans yapmıyor ama yüzlerce müşterisiyle internet üzerinden buluşuyor.

Müşterilerinin çoğu Kuzey Amerika'dan ama kendisinin aslen geldiği Filipinler gibi uzak ülkelerden, çoğu onun gibi "queer Y kuşağı" müşterileri de var.

Kimisi salgında sevdiklerini kaybetmiş. Kimisi eğlence veya restoran sektöründeki işini kaybettiği için yeni bir iş kurmaya çalışıyor. Kimisi ise evde bu kadar boş zamanı nasıl geçireceğini bilemiyor. Ortak yanları bir tür destek, bağ kurma arayışı ve kendini bulma arzusu.

Torres, geçen yıl hayat bir çok alanda salgın yüzünden durma noktasına gelince insanların "Kendi içlerine dönmek, hayatlarını değerlendirmek, aklındakileri toparlamak zorunda kaldıklarını" söylüyor.

Dünyanın dört bir yanında Batı astrolojisine ilgi zaten salgından önceki yıllarda da canlanmaya başlamıştı.

Instagram'daki "meme" hesapları ve Co-Star Sanctuary gibi cep telefonuna indirilebilen astroloji uygulamalarının kamçıladığı bu ilgi ABD'de Trump'ın başkanlığı İngiltere'de Brexit süreci gibi belirsizliklerle de beslenmişti.

Fakat 2020'de astrolojiye ilgi görülmemiş boyutlara ulaştı.

Genç kuşak astrologlar sosyal medyada

Google Trends'e göre (Google aramalarındaki eğilim rakamları) 2020 içinde "doğum haritası" (birth chart) terimi aramaları beş yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve astrolog olarak geçimini temin eden bir çok kişi salgın dolayısıyla ilan edilen kapatma dönemlerinde işlerinin alıp yürüdüğünü söylüyor.

2020 yılında aylık aktif kullanıcı sayısı bakımından en hızlı büyüyen sosyal medya platformu TikTok, Yıldız Burçları diline yeni bir kuşağı taşıdı ve en başarılı astroloji hesaplarını internet fenomenleri haline getirdi.

Sosyal medyada, genç ve çok farklı hayatlardan ve çevrelerden gelen yeni bir öncü astrolog grubu doğdu.

Geçen yıl dünyanın bir çok yerinde sevdiklerini kucaklayamayan, işini kaybeden ve yakınlarına veda eden çok geniş bir kesim için internetin sayılı bir kaç rahatlama kanalından biri olduğu düşünülürse, daha önce astroloji ile ilgilenmemiş bu kadar çok insanın, ileriyi görebilmek için yüzlerini yıldızlara dönmesine belki de çok şaşırmamak lazım.

Charm Torres, "astrolojinin, herkesten ve her şeyden gerçekten koptuğumuz hissettiğimiz bir zamanda, bizi hayata ve bizden daha büyük bir şeye bağlayabilen bir yönü var" diyor.

Yine de son bir yıl içinde büyüyen ilginin arkasında bu "her şeyden ve herkesten kopuş"un rolü olsa da teknolojik buluşlar ve yeni kuşakların (Z kuşağı) değişen inanç dünyasının da bu patlamanın arka planını çok daha önceden oluşturduğunu not etmek gerekiyor.

Ne bilim ne de din

Piyasa araştırma şirketi IBISWorld, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde "medyumluk sektörünün" (falcılık, Tarot kartı okuma ve astrologları içeren sektör) yarattığı toplam geliri 2,2 milyar dolar olarak tahmin etmişti. Fakat geçen yıl bu alana ilgide meydana gelen patlamayla 2020 yılında bu rakamın çok daha yüksek olduğu söylenebilir.

Takipçileri açısından ise astrolojinin bir kriz döneminde ana akımlaşması çok anlaşılır bir şey.

New York City'den, 28 yaşındaki yazar Caroline Goldstein "İnsanlar umarsızca bu durumu anlamlandırmaya ve çıkış yollarını bulmaya çalışıyorlar. Astroloji gezegenlerin döngülerini takip eder, dolayısıyla astrolojiye baktığınızda geçmişte bazı şeylerin tekrarlandığını görürsünüz. Şu anda yaşanan her şeyin geçmişte yaşanmış bir versiyonu vardır. Sanırım bu bende kesinlikle bir rahatlama yaratıyor" diyor.