Antik çağ buzundan canlı kurtçuk çıktı!

Sibirya'da antik çağ döneminden kalan permafrost tabakasını mikrop bulma amacıyla inceleyen bilim insanları canlı kurtçuklarla karşılaştı.

Antik çağ buzundan canlı kurtçuk çıktı!
11 Temmuz 2019 - 21:10

Antik dönemden bu yana hiç erimemiş buz parçasını mikrop bulma amacıyla eriten Tennesse Üniversitesi'nden mikrobiyolog Tatiana Vishnivetskaya yarım milimetrelik kurtçuklarla karşılaştı. Buz devrinde donan kurtçuklar, buzun erimesiyle beraber tekrar hayata dönerek araştırmacıyı şaşırtmayı başardı.

Kurtçuklar incelenecek
41 bin yılın ardından hayata dönen kurtçuklar yaşamın büyük doğa olayları karşısında nasıl tepki verdiğinin canlı şahidi durumundalar. Keşif sayesinde bilim insanları yaşamın ekstrem olaylar karşısında verdiği tepkileri incelemek için büyük bir şans elde etmiş oldu.

Bu keşfe kadar aşırı doğa şartlarına karşılık gösteren en büyük canlı mikroskopik olarak görülebilen su ayılarıydı. Keşifle beraber daha önce bu kadar büyük bir canlının 41 bin yıl kadar buz içerisinde kaldığı ve hayata döndüğü görülmemişti.

Bu araştırmayla beraber yaşamın buz içerisinde dondurularak onlarca yıl yolculuk gerektiren başka gezegenlere gönderilebileceği tartışmaları tekrar başladı.