Ananas yaprağından İHA üreten Malezyalı profesör, Türk üreticilerle çalışmak istiyor

Malezya’da çiftçilerin gelirine destek ve doğal dönüşüme katkı amacıyla ananas yapraklarından insansız hava aracı geliştiren ekibin yöneticisi Prof. Dr. Muhammed Tarık Hamid Sultan, bu projeyi Türk İHA üreticileriyle beraber ilerletmekten memnuniyet duyacağını söyledi.

Ananas yaprağından İHA üreten Malezyalı profesör, Türk üreticilerle çalışmak istiyor
16 Ocak 2021 - 15:41

Malezya Putra Üniversitesi (UPM) bünyesinde 2017'de başlatılan ve ilk örnekleri geçen yıl üretilen çevre dostu İHA'ların proje geliştiricisi Muhammed Tarık, üniversite kampüsünde bulunan üretim atölyesinin kapılarını AA muhabirine açtı.

Bu projeyi, başkent Kuala Lumpur'a yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Hulu Langat bölgesinde ananas yetiştiren çiftçilerden ilham alarak yapmaya karar verdiğini belirten Muhammed Tarık, "Malezya'da çok sayıda tarımsal atık var. Ananas atıkları da bunlardan bir tanesi. Bir ananasın yetişmesi 12 ila 14 ayı buluyor ve çiftçiler gelirlerini sadece bu aralıkta kazanabiliyor." dedi.

"TARIMSAL ATIKLAR ÇEVREYE ZARAR VERİYOR"

Muhammed Tarık, tarımsal atıkların yol açtığı sorunlara dikkati çekerek, "Ananas üreticisi çiftçiler tarımsal atıkları ya yakarak imha ediyor ya da tarlalarından uzak bir yere bırakıyor. Yaprakların yakılması çevreye zarar veriyor, toprakta bırakılması ise tehlikeli yılanlar ve böceklerin üremesine yol açıyor." şeklinde konuştu.

Çiftçilerin bu konuda yaşadıkları zorluğu ve kısıtlı gelir kaynağı meselesine çözüm üretmek için üniversitesindeki bir grup çalışma arkadaşı ve öğrenciyle bir araya gelerek ananas yapraklarını nasıl değerlendirebileceklerine dair fikir ürettiklerini anlatan Muhammed Tarık, "İlk olarak üniversitenin bize ayırdığı bütçeyi kullanarak ananas yapraklarını kısa sürede life dönüştüren bir makine ürettik. Normalde el yordamıyla ananas yapraklarını life dönüştürmek çok uzun zaman alan bir süreçti. Daha sonra bu lifleri balmumuyla karıştırıp kalıplara dönüştürerek bu kalıplardan ne yapabileceğimize dair istişarede bulunduk ve insansız hava aracı için kasa üretme kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Malezyalı profesör, bu kapsamda UPM ekibiyle birlikte ananas yapraklarını dönüştürerek tasarladıkları bir İHA'yı tanıttı.