Amerika'dan sonra Fransa da Suriye'den çekilecek

Türkiye’nin başlattığı harekat sonrası bölgeden çekilme kararı alan Amerika’ya Fransa da katıldı. Türkiye’ye silah ambargosu tehdidinde bulunan Fransa, Suriye’den askerlerini çekme kararı aldı.

Amerika'dan sonra Fransa da Suriye'den çekilecek
14 Ekim 2019 - 12:03

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan ve Suriye Milli Ordusu askerlerince desteklenen Barış Pınarı Harekatı başarıyla devam ediyor. Operasyonda kritik bölgeler Resulayn ve Tel Abyad teröristlerden temizlendi. Bölgede sıcak saatler yaşanırken Fransa'dan çekilme kararı geldi. Türkiye'ye silah ambargosu tehdidinde bulunan Fransa, bölgeden çekilme kararı alındığı bildirildi.

FRANSA DA BÖLGEDEN GİDİYOR

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak." ifadeleri kullanılmıştı. Amerika'nın kararı sonrası Fransa, Suriye'den çekilme kararı aldı.

FRANSA: SİLAH SATIŞINI DURDURURUZ

Fransa Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının ortak açıklamasında Türkiye'ye tüm silah ihracatının durdurulduğu bilgisine yer verildi. Suriye harekatına son verilmesi çağrısı yapıldı.