Ali Babacan Yeni Hareketi Başlattığını Açıkladı!

AKP'den istifa ederek yeni parti kurması gündeme gelen eski bakanlardan Ali Babacan, çalışmalara resmen başladıklarını kamuoyuna açıkladı.

Ali Babacan Yeni Hareketi Başlattığını Açıkladı!
08 Ağustos 2019 - 14:04 - Güncelleme: 08 Ağustos 2019 - 14:06

AKP'den istifa eden Ali Babacan tarafından yapılan açıklamada, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç olduğu vurgulandı ve ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler planlar ve programlar gerektiği ifade edildi. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu sorunları aşmak için son derece önemli olduğunu düşündükleri çalışmaları arkadaşlarıyla beraber başlattığını duyuran Ali Babacan, temsil gücü yüksek ve geniş kadroyu en kısa zamanda oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Çalışmaların sadece ülkede değil, çok daha geniş bir coğrafyada ilgi ile takip edildiğini aktaran Babacan, samimiyetle çalıştıklarında ve ortak aklın gereğini yaptıklarında ülkenin çözemeyeceği hiçbir sorun olmadığını vurguladı. En önemli çalışma ilkelerinden birini katılımcılık ilkesi olarak ifade eden Babacan, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamadan sonra çok sayıda vatandaşın bu sürece katkı verme iradesini beyan ettiğini, heyecan ve birikimleri ile çalışmalarına şimdiden değer katmaya başladığını paylaştı.

Çoğulcu demokrasi ilkesinin gereği olarak bu sürecin toplumun her kesiminden gelecek önerilere açık olacağını ifade eden Babacan, diyaloğu esas almak ve hep birlikte çalışmak zorunda olduklarını belirterek, kapsayıcı çözümlere ancak bu şekilde ulaşılabileceğine inandıklarını söyledi.

İnsan Hakları ve Özgürlükler Vurgusu

Ali Babacan son olarak, insan hakları ve özgürlükler konusunda en yüksek standartları hedeflemenin, ileri demokrasi için ısrarla çalışmanın, hukukun üstünlüğü ilkesini tavizsiz bir şekilde savunmanın, itibarlı kurumları ve kuralları esas alan bir ekonomi politikasını uygulamanın, çevreyi korumada güçlü bir irade ortaya koymanın Türkiye için yenilen önemli bir ihtiyaç haline geldiğinin altını çizdi.