AKP Sözcüsünden Suriye, ABD'deki Silahlı Saldırılar ve Kaz Dağları'na İlişkin Açıklamalar

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin açıklamalar yaparak, değerlendirmelerde bulundu.

AKP Sözcüsünden Suriye, ABD'deki Silahlı Saldırılar ve Kaz Dağları'na İlişkin Açıklamalar
06 Ağustos 2019 - 21:32

Suriye'de kurulması düşünülen güvenli bölge, ABD'deki silahlı saldırılar ve Kaz Dağları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye'nin güney sınırında barış koridoru kurmak istediğini belirtti.

Suriye Sınırındaki Gelişmeler

Türkiye'nin müttefiklerinden olumlu bir yaklaşım beklediğini ifade eden Çelik, güney sınırında Türkiye'nin müttefikleri ile birlikte barış koridoru kurmak istediğini aktardı. Fırat'ın doğusu ile ilgili olarak gündeme gelen harekâtın basit bir polemik ile geçiştirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, Türkiye'nin önünde seçim olmadığını ve bu kapsamda Türkiye'nin dış politikadaki ihtiyaçlarını, iç politikadaki reform süreçlerini sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Suriye'deki mazlumlara şemsiye olacak, bölge ve dünya barışına katkıda bulunacak güvenli bölge ve barış koridoru arayış içerisinde olduğunu dile getiren Çelik, Türkiye'nin Ortadoğu'ya sırt dönmesini teklif etmeyi son derece tehlikeli bir virüs olarak tanımladı.

ABD'deki Silahlı Saldırılar

ABD'deki silahlı saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Teksas saldırganı ile Yeni Zelanda saldırganının ideolojisi arasında güçlü bağın ortaya çıkması nedeniyle bu konularda daha ciddi kafa yorulması gerektiğini söyledi. İslam düşmanlığının tüm dinleri tehdit ettiğine dikkat çeken Çelik, İslam düşmanlığının insanlığa düşmanlık olduğunu söyledi.

Kazdağları

Kazdağları ile ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Çelik, Kazdağları veya Türkiye'nin herhangi bir yerindeki çevre meselesine ilişkin olarak çok yüksek bir hassasiyete sahip olduklarını belirtti. Burada kesilen ağaçların yerine tamamı miktarınca fidanın başka bir alana dikildiğini söyleyen Çelik, söz konusu firmanın sözleşme gereği yapılacak işlemler tamamlandıktan sonra buranın ağaçlandırılmasının da tam olarak gerçekleşeceğini kaydetti.