ABD Başkanı Trump, PKK'ya yardım ettiklerini kabul etti: Bizimle çalıştılar

Bugüne kadar YPG ve PKK’nın farklı bir oluşum olduğunu söyleyen Trump, YPG için doğrudan PKK ifadesini kullandı ve “Mesela PKK var, farklı bir oluşum. Onlar bizimle çalıştılar. Zor bir grup ama bizimle çalıştılar“ dedi.

ABD Başkanı Trump, PKK'ya yardım ettiklerini kabul etti: Bizimle çalıştılar
10 Ekim 2019 - 11:12

ABD Başkanı Donald Trump, YPG için doğrudan PKK ifadesini kullanarak, "Barack Obama döneminde olduğu gibi Türkiye'nin ölümcül düşmanı olan PKK ile ortaklık yaptığınız zaman, bu son derece zor bir durum olur. Onlar uzun yıllardır birbirinden nefret ediyorlar." dedi. Trump, bugüne kadar kendisine gelen "PKK'ya yardım ediyor" eleştirilerine, YPG ve PKK'yı ayrı oluşumlar olarak gördüklerini ve DEAŞ'la mücadele kapsamında YPG'ye yardım ettikleri şeklinde yanıt vermişti.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da, askerlerini Suriye'den çekme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye ile ilgili kararının doğru olduğunu savunan Trump, "Artık bu sonu gelmez savaşı bitirmenin zamanı gelmişti." ifadesini kullandı.

Ayrıca YPG için doğrudan PKK ifadesini kullanan Trump, "Obama döneminde olduğu gibi Türkiye'nin ölümcül düşmanı olan PKK ile ortaklık yaptığınız zaman, bu son derece zor bir durum olur. Onlar uzun yıllardır birbirinden nefret ediyorlar." değerlendirmesini yaptı.

Trump, ABD'nin Orta Doğu'daki varlığını da "en kötü hata" olarak nitelendirdi.